Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Два месеца забрана за улов на бяла мида – заповедта на министъра е готова, но той не я подписва

Бургаската депутатка Ивелина Василева посъветва Румен Порожанов да се допита до чужбина, за да реши окончателно какво да прави
Ключови думи: Порожанов, бяла мида, Черно море, парламент, ИАРА, Ивелина Василева, ГЕРБ


Министърът на земеделието Румен Порожанов се колебае дали да разпише заповед за въвеждане на забранителен режим за улов на бяла мида. Това стана ясно по време на петъчния парламентарен контрол.
Темата бе повдигната от бургаската депутатка Ивелина Василева (ГЕРБ) във връзка с тревожни сигнали на избиратели за нерегламентиран улов на деликатеса и опасността от изчезване на вида в Черно море.
Василева обясни, че уловът с дънни тралиращи и драгиращи средства и вакуумни помпи и съоръжения е забранен, тъй като това е пагубно за морското дъно, което е среда за обитание на морски организми.

Интересът към бялата мида по българското Черноморие се увеличавал през последните години, както ставало видно от статистиката.
„Вероятно причина за засиления риболовен интерес към вида е високата изкупна цена на тези миди, която според неофициална информация достига до 25-30 евро в някои страни. Масовият улов на бяла мида може да доведе до застрашаващо намаляване на популацията на вида, каквото вече е налице в други държави, превърнали се в основен вносител на българския добив
”, каза още Ивелина Василева. Затова тя обясни, че следва да се вземат мерки. Депутатката попита има ли актуална информация за популацията на бялата мида и дали се предвиждат някакви действия заради проблема.

Министър Порожанов потвърди казаното от Василева. След това добави: „През последните години нарасна стопанският интерес за добив на бели пясъчни миди с цел реализирането им на вътрешния и най-вече на външния пазар. По време на заседание на Консултативния съвет по рибарство през тази пролет се проведе дискусия относно някои проблеми при добива на пясъчните миди. Поискана е информация от научните институти в страната за видовете бели пясъчни миди – обект на стопански улов в Черно море, за подходящ период за въвеждане на забрана за улов, както и минимален допустим размер за улов.”
Три научни организации се отзовали, но не дали актуална информация за запасите на бяла мида.
Размножителният период на вида започвал през пролетта и завършвал в края на летния сезон.


„Във връзка с взетото решение тогава на Консултативния съвет по рибарство за въвеждане на забрана за улов за бели миди през размножителния период и предвид на препоръките и научните становища работим по заповед… Заповедта е готова и е на бюрото ми от една седмица за забрана… на двумесечен… на улова на белите миди. Пред мене стои въпросът – защо два месеца и защо сега. В момента, в който си отговоря на тези въпроси, ще подпиша заповедта”, каза още Румен Порожанов.

Той даде статистика по отношение на контрола и извършените проверки от началото на годината до 28 август от страна на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).
173 са проверките на море, в пристанища, при първа продажба и на транспортни средства, свързани с контрола и опазването на белите пясъчни миди.
От тях 23 са следствие на постъпили сигнали за нерегламентиран улов. Останалите 150 проверки са били регулярна контролна дейност на агенцията.
Издадени са 140 констативни протокола и протоколи от инспекции и 6 акта за установяване на административни нарушения.
„Иззети са общо 18 нерегламентирани риболовни уреда – драгиращи устройства, както и три лодки. Количествата бяла пясъчна мида – обект на незаконен улов, са върнати обратно във водите на Черно море”, увери министър Порожанов.
Успоредно с това са извършени 10 проверки за нерегламентиран улов на бяла мида съвместно с Гранична полиция. Издадени са 10 протокола и 5 акта за установяване на административни нарушения. Иззети са още 6 броя нерегламентирани риболовни уреди - драгиращи устройства.  Издадени са наказателни постановления и са наложени административни наказания.

Румен Порожанов резюмира , че няма достатъчно информация за запасите на бяла мида и че контролът е засилен.
„Но от друга страна темата с това да се въведе един период на забрана на улова е актуална и аз съм на разположение да обсъдя с всеки един, който може да помогне по нея”,
добави министърът на земеделието, храните и горите.

Ивелина Василева отговори, че министерството следва да потърси мнението освен на научните институти, но и на специалисти от други държави, които са натрупали опит по проблема.
„В този смисъл аз бих Ви подкрепила в усилията да разберете защо точно два месеца и защо сега, защото аз също не намирам логичен отговор към настоящия момент”,
добави Ивелина Василева по повод подготвената, но неразписана заповед на министъра за въвеждане на забрана за улов на бялата мида.

Припомняме, че рибари наскоро протестираха във връзка с идеята за новия забранителен режим. Вероятно това е една от причините за колебанията на Румен Порожанов.
1
Коментара по темата
1.
.,,.
02.09.2017 07:51:18
рибар значи плаща уж някаква законна такса и после почва да бракониерстава урголежката.... По-Алчни,прости и гнусни същества от така наречените бизнес рибари НЯМА !
  Добави Коментар
Хапват ви се арменски сладки, ето бърза и лесна рецепта Ето какво ви е нужно Изповяда се пред феновете си Имах нужда да се създам и опозная“, признава Мегз
Скок на цените на брашно, олио, захар, шопската салата поевтинява Вижте какви са цените на борсите Нова рокада в БНТ. Денят уж започва с Георги Любенов, а се появи тя Георги Любенов продължава да е болен и сутрешният блок отново започна с неочакван водещ
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Влюбените от Рак да заложат на интуицията си, а Телецът да внимава с авантюрите Хороскоп за деня – 2 февруари 2025, неделя