БСП е твърдо против антикорупционният орган да е по румънски модел, Нинова защити монопола на Цацаров
Ключови думи:
БСП, парламент, Корнелия Нинова, антикорупционен орган, румънски модел, Румен Радев, Министерство на правосъдието, Георги Колев, Цацаров
БСП и лидерът й Корнелия Нинова са против новият антикорупционен орган да има прокурорски функции. Днес „червените” се срещнаха с председателя на Върховния административен съд Георги Колев и негови колеги в парламента за обсъждане на законопроекта на БСП за антикорупционна агенция.
Последваха изявление за медиите, от които стана ясно, че от ВАС са имали известни забележки, като основните са свързани с това доколко е редно президентът да има правомощия да назначава председателя на агенцията и дали тя следва да има разследващи функции.
На въпрос на „Флагман” – дали БСП категорично отхвърлят антикорупционният орган да има прокурорски функции, както е в Румъния и каквото иска и президентът Румен Радев, Корнелия Нинова заяви, че в петък предстои среща с държавния глава. Но добави: „Не предвиждаме промени в структурата и действията на прокуратурата. Даже и сега на срещата ни беше обърнато внимание – да се разпише, че е по способите на НПК и че господар на процеса е прокурорът. И по НПК, и по Конституция, и т.н. това трябва да се защити.”
След питане на „Флагман” - какво лошо има в това да има паралелни прокурорски функции, както е например в Румъния и в други държави, Нинова каза: „Паралелна прокуратура не може да има. Ще има наблюдаващ прокурор по едно такова разследване и чрез способите на прокуратурата – събиране на доказателства и внасяне на обвинителен акт...”
От отговора не стана ясно какъв е проблемът и защо главният прокурор трябва да запази монопола си върху държавното обвинение.
Георги Колев отказа да направи сравнение и да каже кой от законопроектите предпочита - този на Министерството на правосъдието или този на БСП, с думите: „Не ме питайте, няма да отговоря на това”.
Колев не даде ясно мнение и дали антикорупционният орган следва да има разследващи или само информационни функции (за прокурорски изобщо не говорим). „Сложен е този въпрос, няма смисъл да се дискутира. Това е въпрос на политическо решение. Възможни са и двата варианта”, каза шефът на ВАС.
От ВАС са направили забележка, че евродепутатите не може да бъдат обект на новия антикорупционен закон, с което БСП ще се съобрази.
Следвало да се предвиди и процедура за унищожаване на информацията, събрана от разследващите, за да няма злоупотреба с нея. Освен това трябвало да се разпише по-ясно и подробно процедурата за назначение на шефа на антикорупционния орган от президента.
Нужни са и други редакционни промени, свързани с евентуалното използване на специални разузнавателни средства, обясни Корнелия Нинова.
6
Коментара по темата
6.
Пак пародия
30.08.2017 19:06:07
Е как няма Нинова да е против, нали синчето и харчи и той лев "честно" припечелен от майка си!
5.
Ххх
30.08.2017 18:44:45
Лъжливата овчарка .
4.
l
30.08.2017 16:39:37
i naj mnogo SUDZUCITE na TApoto
3.
l
30.08.2017 16:39:37
i naj mnogo SUDZUCITE na TApoto
2.
курнелия защитава "СУДЖУКА"
30.08.2017 15:36:20
ВСИЧКИ СА КРАДЛИВИ
1.
курнелия защитава "СУДЖУКА"
30.08.2017 15:36:20
ВСИЧКИ СА КРАДЛИВИ