Еколог: Заради промяната на климата пожарите стават все по-страшни (ВИДЕО)
В България имаме промяна на климата. Летата са по-сухи, а влажността на почвите става все по-малка и рисковете от катастрофални последици от такива пожари стават все по-големи с всяка следваща година. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ екологът Петко Ковачев.
Големият проблем е изгарянето на 10-те см почва край Кресна, тъй като почвеният слой е един от най-трудно възстановимите природни ресурси. Не е ясно кога и как ще се възстанови, обясни природозащитникът. Глобалното затопляне едва ли е причина за пожара там, подчерта той.
„Пожарът е повече над дефилето. Тази част, която искаме да запазим, не е поразена от огнената стихия. Там, където са основните огнища, е мястото, където трябва да мине алтернативният вариант на магистралата, който предлагаме. Според правителството там имало по-голямо биоразнообразие, а ние оспорваме това“, добавя екологът.
„Лошо е, когато при всяко природно бедствие обществеността пита къде са еколозите, а не къде са институциите. Колегите помагат, но получаваме СМС-и да не ходят там неподготвени хора“, коментира той.
„Ако правителствата от 1997 г. насам бяха наистина загрижени и за хората, и за природата, магистрала вече щеше да има. Смятаме, че изнасянето на магистралата е полезно както за природата, така и за хората. За да се намалят катастрофите, дефилето трябва да бъде разрушено и изправено. Ако магистралата се качи горе, ще се намалят и инцидентите, и ще бъде защитена природата“, каза още Петко Ковачев.