Валят пачки! Десетки изкарват стотачка само за час с...
Хората, на които истински се възхищава, свирят на няколко метра от него и приковават вниманието на всеки, който влезе в подлеза - братя Такеви. Венци, който свири на цигулка, и брат му, който подчинява кларинета с невиждана лекота. Двамата изнасят цяло представление, което продължава два часа без почивка. Разхождат минувачите през всички епохи и стилове - валс, танго, стари шлагери. Свирят със затворени очи и усмивка, което кара всеки да се наведе и да им пусне по нещо в калъфа. "Тая цигулка цял живот е с мен. Правим го за удоволствие. И цял живот свирим заедно", разказва Венци.
Другите явки за музикантите в столицата са градинката пред Народния театър "Иван Вазов", Националния дворец на културата и пешеходната част на бул. "Витоша". В столицата няма такса за уличните музиканти, но е нужно разрешение, което се вади от общината."Толкова е трудно да си вземеш такова, че е по-лесно да си вземеш документ за инвалидност и чак след това да ти позволят да излезеш да свири", разочаровани обяснява акордеонистът Евгени.
Колегите му потвърждават - някои са чакали по два месеца. По-лесно, но и доста по-късно е в Русе и Стара Загора, където за да огласят тротоарите се плащат по 0,60 лв. на квадратен метър за деня, Налогът е въведен през 2015 година и се оказва, че никой няма против да го плаща, щом няма да го гонят.
Добави Коментар