Имуностимулаторите не са панацея, имунитетът на детето зависи от храненето
Ключови думи:
бургас, прегледи, света, софия, безплатни, гастроентеролог, миглена, георгиева, доцент, доктор
Със започване на учебната година много майки на своя глава започват да дават имуностимуланти на децата си. Надеждата е, че така ще успеят да преминат през вирусите и бактериите, характерни както за сезона, така и за големите групи деца. За съжаление имунната система при децата е незряла и затова при тях заболяванията са и по-чести, и по-тежки.От както свят светува човечеството се опитва да разбере имунитета, така че да започне да го моделира и да намали гарантирано заболеваемостта. За всички е ясно, че ако работи добре, той защитава организма от всичко вредно. Дори и в работата му, обаче, е необходим баланс- нарушенията могат да бъдат както при недостатъчна, така и при прекалено активна функция. Модата на имуностимулаторите и непрекъснатото стимулиране на имунитета може да доведе до трайни промени в структурата на системата и всички последици, което това води. Доказано е, че в световен мащаб около 8% от хората са засегнати от автоимунни заболявания и броят им расте всеки ден.
Добрият имунитет се програмира чрез правилното хранене, особено в първите три години от живота на детето. Даването на краве мляко при кърмачета статистически в 22 % води до алергични реакции- нарушения на храносмилателния тракт, различни дерматити, анемии.С честия прием на краве мляко идва и по-честото боледуване- бронхиолити, пневмонии, остри ентероколити. Бялата рафинирана захар също е доказан враг на имунитета- захарта забавя действието на неутрофилните левкоцити и при бактериална атака имунният отговор е по-бавен. При неправилно хранене възникват множество възпалителни заболявания.
„Най-лошото е, че заради неправилното хранене имунитетът не може да се изгради, тъй като той много зависи от флората на червата. Тънкото черво участва в по-голямата част от всички имунни отговори.“ казва доц. д-р Миглена Георгиева, един от малкото детски гастроентеролози. Доц. д-р Миглена Георгиева напомня, че все повече деца страдат от социално значими заболявания като възпаления на червата, алергии, вродена непоносимост към глутена, затлъстяване, високо кръвно, нарушен метаболизъм, диабет. При откриване на обезпокоителни симптоми е добре детето да бъде консултирано със специалист, за да се избегне задълбочаване на проблема.
Доц. д-р Миглена Георгиева ще преглежда след предварително записване на 26 август в медицински център „Света София“.