Разкриха на остров Кирик първата улица в Аполония (ВИДЕО)
Първата улица в Аполония Понтика или днешен Созопол е открита на остров Кирик. Пред камерата на БНТ доц. Кръстина Панайотова, която ръководи археологически разкопки, каза, че това е единствената в България улица от архаичната епоха.
Тя се намира на все още недостъпния остров Кирик и преди 2500 години нарочно е била разрушена, за да отстъпи място на голям храм и огромна бронзова статуя на Аполон.
Оказва се, че за 25 века нивото на морето се е повишило.
Островът е отворен за археологически проучвания едва от няколко години. Учените са стигнали вече до най-ранните пластове. Те са попаднали на нещо като производствен център за строежа на големия храм на Аполон.
„Открихме останки от пещ. Материалът, с който е била запълнена, показва, че е функционирала по време на изграждането на архаичния храм“, заяви доц. Панайотова.
Почти век животът на първите заселници от Мала Азия просперирал. Затова те решили да построят голям храм и да издигнат огромна статуя на своя закрилник – Аполон Лечителя.
Предполагаме, че статуята се е намирала на най-високата част на острова, където сега е рибарското училище, добавя Кръстина Панайотова.
Археолозите стигнали до основите на храма и до постамент за по-малка вътрешна статуя на Аполон. Намерили и надписи върху дарове.
За да бъде построен храмът, се наложило да разрушат част от първите жилища на аполонци.
Преселниците от Милет (древногръцки град в Мала Азия) са имали много добре развита инфраструктура с къщи, канализация и много добре изградено селище.
„От дясната страна на архаичната улица са жилищата на първите заселници. В края й пък се намира металургична работилница за производство на бронз“, заяви доц. Панайотова.
Бронзът е една от най-важните причини пришълците от Милет да изберат мястото.
Освен доброто пристанище и горите като източник на дефицитния за древна Елада дървен материал, Медни рид е богат на руда и добивът на мед е бил един от основните поминъци на местното население.
Аполонийският колос е бил толкова известен за времето си, че през 72 г. римският пълководец Марк Лукул го натоварил на кораб и го отнесъл в Рим. Там е поставен на Капитолийския хълм. След нашествието на готите от 5 век, следите му се губят, а остров Кирик пази следи от няколко християнски базилики и некропол от 4 до 7 век.
„Местното население се е хранило с много по-малко риба, отколкото може да се очаква за едно крайбрежно население. Хората са яли предимно зърнени храни“, каза още доц. Кръстина Панайотова.
1
Коментара по темата
1.
Няма такава държава
22.08.2017 13:34:54
Гледах по ТВ, как са разкопали поделението в което съм служил и в какво окаяно състояние е сега.
Със сигурност ако бутнат всички къщи в старият Созопол и разкопаят под тях ще намерят още по-ценни артефакти, но няма да го направят никога.
Чак сега разбирам причината за закриване на созополската бригада.
Ще ровят 5-10 години и после ще направят няколко хотела с казина там. Има си и яхтено пристанище...
Със сигурност ако бутнат всички къщи в старият Созопол и разкопаят под тях ще намерят още по-ценни артефакти, но няма да го направят никога.
Чак сега разбирам причината за закриване на созополската бригада.
Ще ровят 5-10 години и после ще направят няколко хотела с казина там. Има си и яхтено пристанище...