Махат делегираните бюджети на училищата
Тази дългоочаквана от много учители новина сподели вчера министърът на образованието Красимир Вълчев.
"Ще се променят критериите за самоцелно задържане на учениците, като се смени системата за делегираните бюджети. Предвижда се до 2019 година да се въведе финансиране на училищата в зависимост от образователните резултати", заяви Вълчев.
В резултат на делегираните бюджети през последните години училищата гледат по всякакъв начин да запазят бройката на учениците, защото парите се дават на бройка. Така и най-неграмотните и непосещаващи уроците безпроблемно преминават в по-горен клас.
Пред "България Днес" учители от цялата страна са споделяли, че ако си позволят да напишат двойка на ученик, след това биват привиквани от директорите и се налага да дават дълги обяснения дали са дали "шанс" на ученика да се поправи. На практика тормозът, който директорът упражнява върху учителя заради двойкаджиите, трае цяло лято. В почти 100% от случаите накрая директорът просто нареждал ученикът да бъде пуснат напред. Така в един момент, за да не си късат нервите и да си съсипват лятната почивка, учителите сами започвали да пишат тройки на изпадащите ученици. В едно софийско училище се разбра, че по време на матурите учителите стоят в тоалетните и диктуват на учениците отговорите. Дръзналата да разкаже за това учителка бе уволнена.
Самият министър Красимир Вълчев призна, че резултатите в нивото на обучение в момента са плачевни. "18-20% от учениците не владеят български език", каза Вълчев.
Министърът обяви, че средствата за учителските заплати са недостатъчни, но трябва да бъдат осигурени. С решение на Министерския съвет отпреди 2 дни заплатите от 1 септември ще са по-високи с 15%.
"Следващата актуализация ще е догодина. Увеличението няма да е еднакво за всички, а ще се търси диференциация. Към края на мандата заплатата на учителите чисто ще бъде между 1600-1700 лева, а директорската към 2 хил. лв. Очаква се тези суми да бъдат постигнати на равни стъпки до 2021 г.", съобщи Красимир Вълчев.
Министърът коментира и идеята за обхващането на 4-годишните в предучилищни групи. "Тя е насочена главно към семейства, в които родителите имат по-ниско образование, за да се даде шанс на децата", обясни министърът на образованието.
7
Коментара по темата
7.
Живко Иванов
22.08.2017 23:11:12
Нямаше нищо по-добро, до скоро от образованието в България. Всяка следваща промяна го съсипваше и обезличаваше. Слагам глаголите в минало време с надеждата, че всичко това ще спре. Като български учител, искам да Ви помоля за едно единствено нещо. Каквото можахте, съсипахте. Спрете се и ни оставете, с остатъците от неонищоженото да продължим да работим.
6.
браво
20.08.2017 23:53:09
Много добро решение.
5.
Въпрос
20.08.2017 01:04:22
А как ще се определят резултатите? Ако ще е според успеха на матурите, то тогава не само "в едно софийско училище", а навсякъде учителите ще диктуват отговорите от тоалетните!
4.
Алина
19.08.2017 18:23:57
А кога ще бъде на база къртовски труд?Защото лесно научавах на четмо и писмо децата в централното градско училище,но питате ли ме колко усилия ми струва да науча на това дете ,което за пръв път е чуло българска реч на 5 години?
3.
запозната с проблемите .....
19.08.2017 01:56:37
Господ здраве да му дава и дълъг живот на това хубаво момче-министъра на Образованието!Все хубави и правилни стъпки прави..това е поредната хубава новина ,още таз година трябва да стане това!!!!!Очакваме следващата правилна стъпка..Поздравления ,г-н Министре,на прав път сте!Махнете и тези измислени инспекторати,няма нужда от тях ,това са едни ненужни никому хрантутници на и без това бедната ни държава!
2.
Георги
18.08.2017 11:55:47
Следващата стъпка трябва да е премахването на клиничните пътеки в болниците.
1.
Ммм
18.08.2017 11:10:00
Нищо няма да се промени докато не се промени закона директорите на училища и градини да са с мандат а не на пожизнен пост. Учител.