Венецуела отстрани главния си прокурор, оспорил резултатите от вота
По-рано през съботния ден войници от Националната гвардия обкръжиха сградата на прокуратурата в Каракас и не позволиха на Ортега да влезе там. Критици определиха този ход като крещящо посегателство върху демокрацията, предадоха "Ройтерс" и БТА.
Откакто опозиционните протести във Венецуела започнаха през април, Ортега се превърна в основния вътрешен "дисидент" в режима. Тя обвинява правителството на Мадуро в нарушаване на човешките права, а от изборите миналата неделя насам - и във фалшификация на вота. САЩ и Европа също не признават резултата, а САЩ наложиха на Мадуро и санкции. Щатите осъдиха уволнението на Ортега.
Новото Учредително събрание, което според Ортега е било избрано с измама, реши единодушно тя да бъде отстранена от поста. За нов главен прокурор бързо бе избран омбудсманът Тарек Сааб.
Върховният съд, по чието искане бе отстранена Ортега, й повдигна обвинения в извършване на груби нарушения при изпълнението на нейните служебни задължения. Подробности не бяха дадени.
Новото Учредително събрание на практика разполага с неограничени правомощия и според критиците отстраняването на Ортега е мрачна индикация, че Венецуела ще се превърне в истинска диктатура на президента Мадуро, отбелязва "Ройтерс". Новият главен прокурор Тарек Сааб е представител на режима, когото опозицията обвинява, че като омбудсман си е затварял очите за злоупотребите на властта.
За да засили опасенията на критиците, Учредителното събрание прие днес резолюция, съгласно която ще може да функционира до две години, а не първоначално предвидените шест месеца.
Междувременно венецуелският опозиционен лидер Леополдо Лопес беше върнат под домашен арест, след като прекара четири дни във военен затвор, съобщи вчера в Туитър неговата съпруга Лилиан Тинтори.
Лидерът на партията "Народна воля" беше освободен от затвора на 8 юли и поставен под домашен арест, след като излежа три години от 13-годишната си присъда по обвинения в подстрекаване към насилие по време на протести на опозицията. Много правозащитни организации го смятат за политически затворник.
На 1 август Лопес отново беше откаран в затвора заедно с друг лидер на опозицията - бившия кмет на столицата Каракас Антонио Ледесма. Според Върховния съд на Венецуела решението за връщането на двамата зад решетките било свързано с нарушаването на условията на домашния арест и съобщения, че подготвяли бягството си. В петък Ледесма също беше върнат под домашен арест. Добави Коментар