Роми от Пловдив готвят протести, било им мръсно
Така и стана, но днес… картинката отново е същата. От гнили плодове и зеленчуци, до стари мебели, а дори и умрели животни, могат да се видят на празното пространство. И макар всеки ден да идва камион с багер, за да събира боклука, то вечерта мизерията е пак същата. Жителите вече не могат да търпят.
Наш репортер се срещна с ромите, които разказаха, че дори не могат да отворят прозорците на къщите си заради смрадта. Чашата на търпението им вече преляла и са готови на крайни мерки, само и само някой да им обърне внимание.
"Ще блокираме улицата към КАТ с тези боклуци", заканиха се ромите. Жител на улицата разказа, че всекидневно и роми, и българи мятат боклуци. Само преди ден той е видял торба с отпадъци да прелита през оградата и да се стоварва на метри от входната му врата. На въпрос кой хвърля, хората с въздишка отговарят: „Всички”.
Друг е въпросът, че пред къщите няма контейнери за смет. В средата на сметището са поставени два казана за строителни отпадъци, но те не могат да побират всички боклуци от квартала.
„Всеки ден се чисти сутрин, но до вечерта става страшно. Всеки хвърля тук. И от махалата и от други краища на града. Хората мислят, че тук е сметище и давай да хвърляме”, разказва мъж от гетото.
Глобите за изхвърляне на нерегламентирани отпадъци достигат до 1500 лева за физическо лице, но на практика не могат да се хванат всички нарушители. От ОП ”Чистота” съобщиха, че проблемът в ромските махали не е от вчера.
Всеки ден във въпросното място влиза фадрома, която изрива боклуците около казаните, както и сметовоз, събиращ съдържанието от контейнерите. По думите на Иван Стоянов само час след това отново всичко е отрупано от ненужни вещи и смет.
„Многократно сме правили срещи и с кмета на района и с жителите, за да разясняваме как да не се замърсява района, но проблемът отново е на лице”, заяви Стоянов.
Новата идея на общинското предприятие е, да се направят бетонни панели около контейнерите. Така по-лесно ще се събират боклуците от и около казаните.
„Така няма да се подкопава пространството около контейнерите и по-лесно ще се дезинфекцира. Стартираме първо в Столипиново и ако има ефект ще го въведем и в другите махали”, добави още шефът на „Чистота”.
„По три пъти седмично до основи се чисти пространството. Няма какво повече да се направи. Проект за пространството няма. Това е общински терен”, коментира проблема кметът на района Ральо Ралев.
Още какво разказаха ромите от Шекера вижте във ВИДЕОТО: