Президентът Румен Радев не клекна пред соросоидите, подписа промените в НПК
В сряда президентът Румен Радев е подписал указа за обнародването им, а днес те вече са публикувани в Държавен вестник. Вчера няколко опозиционни формации - ДСБ, "Да България", "Зелените", БЗНС и ДЕОС поискаха държавният глава да наложи вето на промените в НПК и Закона за съдебната власт (ЗСВ), а преди това такива искания към него отправиха редица неправителствени организации и Съюзът на съдиите.
Измененията в ЗСВ все още не са обнародвани в Държавен вестник, въпреки че бяха приети само ден след тези в НПК, а 14-дневният срок, в който Радев има право да наложи отлагателното си вето, не е изтекъл.
След влизането в сила на измененията в НПК, което е предвидено да стане 3 месеца след обнародването им т.е. от 5 ноември, делата за над 40 престъпления - от подкуп през безстопанственост, до престъпление по служба и пране на пари, ако са извършени от лица, обособени в 10 групи (от депутати до зам.-кметове на райони), ще се гледат от СНС.
Неприключените до влизането в сила на промените дела ще продъжат да се разглеждат от съдилищата, в които са образувани. Същото важи и за досъдебните производства.
С измененията беше въведено задължително разпоредително заседание при разглеждане на делото от първата инстанция, на което ще се преклудира възможността за връщане на делото на прокуратурата заради съществени и отстраними процесуални нарушения, допуснати на досъдебната фаза. Това стана с нова глава "Предаване на съд и подготвителни действия за разглеждане на делото в съдебно заседание". Предвидено е, че нейните правила няма да се не се прилагат за неприключените до влизането в сила на измененията производства, по които е започнато съдебното следствие.
Друго съществено изменение в НПК отново е свързано с връщането на делата - в чл.249, ал. 4 се дава определение за това кои нарушения, допуснати при разследването, са съществени и отстраними.
Освен това беше въведена и нова презумпция в чл.63, ал. 2, че е налице реална опасност обвиняемият да се укрие или да извърши престъпление, ако обвинението му е повдигнато при условията на чл. 269, ал. 3 НПК, т.е. задочно.
С измененията в НПК отпадна възможността обвиняемият да иска делото му да бъде внесено в съда след изтичането на определен срок. Вместо това е уредена изцяло нова процедура за ускоряване на производството, която ще се прилага не само за забавяния на досъдебната, но и на съдебната фаза на процеса. Добави Коментар