Ще излезе ли извънпарламентарната опозиция от будната кома
Ключови думи:
Да България, Нова република, ДСБ, Радан Кънев, Христо Иванов, Зелените, БЗНС, Реформаторски блок, Атанас Славов, ДЕОС, Емил Георгиев, парламент, Мартин Димитров, Петър Славов, Трайчо Трайков, Методи Андреев, Атанас Атанасов
Партиите на Христо Иванов и Радан Кънев излязоха с обща инициатива при президента. „Да, България” и ДСБ внесоха искания за вето на три закона. Заедно с тях бяха и „Зелените”, ДЕОС и БЗНС.
Пред президентството обаче пристигнаха не водещи лица, а хора от втория ешелон.
Направи впечатление и че ДСБ бе представено като партия, а не чрез широката коалиция „Нова република”, с която се яви на последните избори. И докато лидерът на партията се смени и той вече е Атанас Атанасов, то на „Нова република” председател в оставка продължава да е Радан Кънев.
Засега остават скъсани връзките и с Реформаторския блок, които бяха верни до последно на съдружието с ГЕРБ и Бойко Борисов в предишния парламент.
След въпрос на „Флагман” дали РБ са били поканени за днешната инициатива, Атанас Славов от „Да, България” отговори: „Аз не мисля, че Реформаторският блок съществува вече”.
Формално обаче това не е точно така, защото например вчера от блока излязоха с критична позиция за първите сто дни на настоящото управление. В Реформаторския блок са СДС, ДБГ, БНД и БЗНС. Последната партия обаче днес участва в инициативата при президента.
По отношение на „Нова република” - дали тя ще продължи да съществува и ще има ли нов лидер, се очаква да има развитие наесен. В нея освен ДСБ са и знакови фигури от предишния парламент като Мартин Димитров, Петър Славов, Методи Андреев, както и кандидат-президентът Трайчо Трайков.
След въпрос на „Флагман” – дали днешната акция пред президентството е знак за политическо обединение, от ДСБ и „Да, България” отговориха не особено обнадеждаващо.
Димитър Божилов (ДСБ) обясни, че понастоящем става въпрос за обединение около една позиция.
Атанас Славов (ДаБГ) изрази подобно мнение: „По-важно е да се съюзим около обществения интерес и това правим в момента. Политическите коалиции са предизборно нещо. Сега се съюзяваме, за да защитим публичния интерес – нещо, което депутатите в парламента отказват да направят.”
Проблемните закони според тях са свързани с промени в Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за околната среда.
„Внасяме искане за президентско вето на три закона, които според нас съдържат отстъпление от базисни конституционни принципи. Накърнена е независимостта на съдебната власт, правовата държава, ограничават конституционни права на български граждани”, обясни Атанас Славов.
Емил Георгиев от ДЕОС - партньори на „Да, България” от последните избори, коментира, че управляващите си постилат добре с промените, които вещаят те да бъдат съдени само в Специализирания съд от „проверени съдии и прокурори”.
Георгиев добави заканително: „Те знаят, че рано или късно дела срещу тях ще има. Те ще бъдат съдени, най-вероятно и осъдени и още по-вероятно – изпратени да си излежават наказанията.”
Атанас Славов разкритикува и друга част промените, които са опит за „прокурорски контрол над съдиите и върху независимия съд”. Според него, ако президентът не наложи вето, ще се търси начин поправките да бъдат атакувани в Конституционния съд.
Владислав Панев от „Зелените” пък коментира критично премахването на касационното производство по ОВОС за проекти от национално значение. Според него такова нещо няма никъде в Европа.
По всичко личи, че тази част от извънпарламентарната опозиция концептуално ще продължи да гравитира около теми като корупцията и съдебната реформа. Дали ще има обединение и с опърничавите „Зелените” (добавяйки и щипка екокаузи), ще покаже бъдещето.
Съществен елемент е и доколко днешната власт ще дава поводи за консолидиране на тези политически сили. Добави Коментар