Законопроект предвижда високи глоби за нарушения в хранителния сектор
Проектът цели да разпредели функциите по официалния контрол между всички институции за цялата верига за доставки на храни - от растениевъдството и животновъдство, през производството и търговията с храни, вина, спиртни напитки, продукти за растителна защита, материали, предназначени за контакт с храни, остатъци от ветеринаромедицински продукти и др.
Според проекта надзорът над тези сектори ще се осъществява от осем различни институции, включително Комисията за защита на потребителите и структури към министерствата на земеделието, здравеопазването, икономиката и околната среда.
Кой ще осъществява контрола
Според подготвяния нов закон контролът върху хранителната верига ще се разпредели между осем институции. Четири от тях са подчинени на земеделското министерство - агенцията за храните, агенцията по сортоизпитване, агенцията по селекция и репродукция в животновъдството, агенцията по лозата и виното. Отделно от това проверки ще осъществяват регионалните здравни инспекции към Министерството на здравеопазването, испекциите по околна среда и водите към екоминистерството, Комисията за защита на потребителите, както и Министерството на икономиката по линия на производството на алкохолни напитки. Предвижда се всяка година да бъде утвърждаван годишен план за официалния контрол.
Нови санкции
Същевременно законопроектът въвежда и сериозни глоби за неизпълнение на мерки и предписания на контролните органи. Най-малката от тях е при неизпълнение на предписание, дадено при инспекция - тогава физическите лица ще заплащат глоби между 200 и 2 хил. лв., а юридическите - между между 500 и 4 хил. лв. Между 2 хил. и 10 хил. лв. пък стигат глобите в случаите, когато не се осигури достъп на инспектори в обекта, а в случаите, когато се възпрепятства работата им, санкцията е до 5 хил. лв.
Същевременно са предвидени и много по-високи санкции за други нарушения. Така например, когато някой извършва дейност в запечатан от контролните органи обект, наказанията вече започват от 5 хил. лв. и достигат 100 хил. лв., когато това е повторно и е довело до настъпването на "значителни икономически загуби". До 100 хил. лв. е санкцията и за компании, които не изпълнят разпореждане за въвеждане на ограничения в производството, дистрибуцията, вноса и износа на хранителни продукти или когато не изпълнят мярка за изтеглянето им от пазара или унищожение.
Предлаганите сега глоби са несъизмеримо по-високи от санкциите в хранителния сектор, въведени в други закони. Така например по едно от големите нарушения в закона за храните - за производството, вноса и търговията с храни, които не отговарят на изискванията, се предвижда санкция между 1000 и 6 хил. лв. Максималната глоба за производство или търговия в нерегистриран обект в момента е 4500 лв. Така според предлаганите нови правила легалните производители, макар и със сериозни нарушения, са заплашени с много по-високи глоби от тези, които работят изцяло в сивия сектор.
В мотивите на законопроекта обаче се посочва, че "не се очаква размерът на санкциите да представлява значителна допълнителна тежест за бизнес операторите предвид на отчетените от тях обороти през последните няколко години".
Кого ще засегне
Минимумът от фирми, които ще бъдат засегнати от новите правила, ако бъдат приети от парламента, са 110 хил. Данните в мотивите към законопроекта сочат, че фирмите, които се занимават с производство на храни са над 5 хил., повече от 5500 са търговците на едро. Същевременно търговците на дребно надхвърлят 98 хил.
4
Коментара по темата
4.
marko
06.08.2017 10:13:31
Наскоро бях в Латвия - на дребния бизнес, включително производството на храни /хлебни изделия, млечни изделия, месни изделия/ държавата изобщо не пречи! Тук те са най-голямата пречка... Защо? Ами защото държавата работи небезплатно за едрия бизнес! Във всеки бранш!
3.
Комунист-Идиот
04.08.2017 12:34:06
Ще бъдат глобявани и разбира се фалирани малки фирми,които са на светло.Онези,които са нелегални нямат проблем.
2.
Нетърпим
03.08.2017 11:02:06
Когато глобите са високи и ДЪРЖАВНИТЕ служители КОРУМПИРАНИ какво ли се случва???
Ако Държавата иска да направи нещо смисленно трябва да провери служителите си /данъчни,агенция по храни и други инспектори/ Какво получават като възнаграждение и стандарта им на живот.Разминаването ще е драстично,защото те заплати не им трябват .Те работят за друго!!
Ако Държавата иска да направи нещо смисленно трябва да провери служителите си /данъчни,агенция по храни и други инспектори/ Какво получават като възнаграждение и стандарта им на живот.Разминаването ще е драстично,защото те заплати не им трябват .Те работят за друго!!
1.
Отвратен
03.08.2017 10:29:19
Тотално безумие е това. Може ли осем агенции да проверяват един обект. И да храним още повече чиновници. Корупция до небето. Не правете глупости малките просто няма да издържат. Отвратителна държава и глупави законотворци.