Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Борисов и Доган са с най-голяма власт в момента, Цацаров и Пеевски са изпълнители на чужда воля

Обяснението, че ГЕРБ нарочно са загубили президентските избори, е детско и наивно – това са комплекси, казва Арман Бабикян
Ключови думи: Бойко Борисов, Пеевски, Румен Радев, Доган, Цацаров, ГЕРБ, правителство, президент, парламент, Арман Бабикян

Арман Бабикян е дългогодишен експерт по политически пиар и предизборни кампании. В миналото е работил в медии като БНР и „Свободна Европа“. Един от създателите на първото частно радио в България „Канал КОМ“. Потърсихме го за коментар на политическата обстановка след първите месеци на новата власт и на правителството „Борисов 3“.


- Г-н Бабикян, вярвате ли на изказването на Бойко Борисов, че ГЕРБ са загубили президентските избори нарочно, за да има повече демокрация?
- Не, разбира се. Просто това не е сериозно, защото изказването, ако на някой въобще му минава през ум, че може да е вярно, означава, че Бойко Борисов е излъгал собствената си партия и то директно. Означава, че е употребил и изхвърлил Цецка Цачева. Означава, че е способен да манипулира стотици хиляди души как да гласуват и как да не гласуват въпреки техните убеждения. Чак такива гении още не са се родили на Земята.

- А защо го каза, според Вас, това нещо?
- Защото не знае как да губи. Той не знае как да губи и на тенис, нито на футбол, а и в политиката. Но понеже на изборите няма как да му дадат да пребие дузпата, се налага да намери някакво оправдание. Малко е наивно - по детски, но това е успял да измисли, за да се успокои. Това са комплекси, нали разбирате?

- Комплекси?
- Да - „вече не мога да съм с млади жени, но ако знаете едно време, ехее“.

- В този политически сезон кое надделя – пиарът или реалната политика?
- Честно казано – нито едното, нито другото. Това, което надделя, по-скоро е скандалното бездействие. Народното събрание работеше изключително слабо и малко. Политическият естаблишмънт в страната, който дойде на власт, не беше готов за властта и не представя на данъкоплатците никакъв проект за управление (тази власт все още няма програма за управление). Безумните споразумения, за които се говореше, всъщност представляват споразумения за това, че аз и вие ще управляваме. Ама какво ще правим, като управляваме – не стана ясно. Едни добри неща, горе-долу. Затова казвам, че е изключително слаб политически сезон, изпълнен със скандали – хитлеристки поздрави, плочки, НДК, суджуци и какви ли не глупости. За сметка на законотворческата програма. И все пак трябва да отбележим нещо добро и то се случи вчера в Скопие, което определено трябва да бъде отчетено като успех. Макар и не само на това управление, но в края на краищата то увенча едни дълги усилия с успех.

- Може ли грубо да кажем, че това е пиар акцията на сезона, макар че всъщност то наистина е нещо добро?
- Определено е нещо добро. Представлява резултат от усилията на много държавни служители, на много политици, на много ресурси за постигане на това споразумение. И в края на краищата то бе постигнато. Това, разбира се, не носи автоматични развръзки и не означава, че изведнъж всичко ще тръгне по мед и масло, но все пак постави едни сериозни основи, на които да стъпят и двете страни. Ако се снижи малко тонът на хората, които през ден крещят на кого е Яне Сандански, чий е езикът и т.н. (защото всички знаем за тези проблеми, но те в момента не помагат); ако става въпрос за бъдещето и за умна дипломация, която прокарва мостове, а не се впива с две ръце в миналото по подобие на някои наши и македонски историци, които непременно държат да се скарат и сбият с отсрещния, да обяснят, че той не е никакъв учен и че еди-какво си е фалшификация - отдъхнем ли си от тази безсмислена ситуация, току-виж се оказало, че можем да прокараме и коридор №8, което ще донесе естествени ползи и на Бургас, и на черноморските ни пристанища въобще.

- Кои са тримата българи с най-голяма власт след идването на новото правителство?
- Това е малко лексиконен въпрос и не знам дали трябва да ги свързвам с новата власт. Но единият със сигурност е Бойко Борисов, другият със сигурност е Ахмед Доган, третият ме затруднява. Ще ми се това да е президентът на републиката, но все пак трябва да мине време, за да сме сигурни в това.

- Цацаров и Пеевски къде са в подредбата?
- Не, не, аз имам предвид хората, които имат реалната власт, а не тези, които я изпълняват.

- Аз питам обаче не само за политици, а като цяло – за всички българи, включително и бизнес играчи.
- Ама аз говоря и за бизнес, и за политици. Хората, които споменахте, по-скоро изпълняват чужда воля, а не са генератори на собствена воля.

- Чия чужда воля?
- Ами както виждате – и тази част от съдебната система, и тази част от бизнеса, и много други части от бизнеса, и от политическата власт, и от медийната четвърта власт са подопечни именно на тези хора. Така че цялата обвързаност на политическата и на обществената ни система, преплетените медийни, бизнес и политически взаимоотношения създават тази пирамида, на върха на която стоят подобен тип хора. Не винаги с отрицателен знак, понякога с положителен, но ние в момента говорим за влияние, а не говорим за оценка. Така че в случая се опитвам да посоча тези, от чието мнение или пък желание зависят много от процесите в страната.

- Направи впечатление, че през последната година Делян Пеевски примерно е забогатял с няколко десетки милиона официално според декларациите му. Това не го ли поставя на едно по-високо ниво от Доган?
- Определено не. Никой не бива да бърка касиера на едно предприятие със собственика на предприятието, защото например никой не задава въпроса – с колко е забогатял Валентин Златев. Защото в България има минимум още 20 олигарси, ако не и повече, за които никой не задава никакви въпроси от години. Всички са фиксирани върху Делян Пеевски, сякаш другите отсъстват или емигрираха от страната. А те са си тук и работят по същия начин, по който и преди. Методите им на работа не са много по-различни. Но за тях и дума не чувате. Има обществена фиксация от години върху едно лице. Това, което казвам, не е оправдание или обвинение към някого. Но много мразя, когато обществото бива залъгвано и засилено като стадо овце в една посока.

- Как гледате на президента Румен Радев като политическо явление? Виждате ли в него човека, който в бъдеще ще детронира Бойко Борисов по някакъв начин?
- Засега не. Казвам „засега не“, но по-важната дума е „засега“, тъй като президентът Радев вероятно има капацитет, но все още не е дошъл моментът, в който да се изясни дали този капацитет е политически. И освен това на този етап има сериозен проблем с композирането на собствения му екип в президентството и с изчистването на формулата за комуникацията му с обществото. Там все още наблюдаваме някои много наивни, да не кажа глупави решения. А все пак това е държавният глава на страната и подобни неща са недопустими.

- Дайте пример!
- Недъзите бяха осмивани по сайтове, по медии и т.н. - мисля, че всички ги знаят. И пак казвам, това не е драматично, ако е в период на изчистване. Това, което ме притеснява, е, че не знам дали въобще се работи по този въпрос. Или някой смята, че това е някакво временно злободневие, което ще отмине. Няма такова нещо при един държавен глава. Всяка една негова стъпка ще бъде следена до края на мандата му. И така е с всички държавни глави. Така че усещането, че днес ще дойде и утре ще отмине, е измамно. Във взаимоотношението с гражданите просто са необходими категорични решения и то чисто професионални, а комуникацията е точно това.

- Т.е. проблемът е най-вече в комуникацията?
- Да, и в композирането на собствения му екип. Там трябва да има експерти в различни области, които са на достатъчно добро ниво. Има някои такива, но аз говоря за всички. Там има нужда и от достатъчно разкрепостен поглед, така че институцията да стане модерна - да стане близка до хората от една страна, но в същото време - и водеща. Една такава институция трябва да се харесва на младите. А за да се харесва на младите, тя трябва да има модерна комуникация. Не е достатъчно да се харесва на 80-годишните. Това е във връзка, разбира се, и с общуването с колегите му в Западна Европа и не само в Европа. Слава Богу, там нещата стоят по-добре. Но и по отношение, ако щете, на различни позиции, които заема президентската институция във вътрешно-политически план, просто наистина се изисква по-голяма доза професионализъм и визия за това как да бъде развиван образът на Румен Радев в качеството му на президент.
4
Коментара по темата
4.
Дернев
03.08.2017 06:14:43
"...все още не е дошъл моментът, в който да се изясни дали този капацитет е политически." Самото му избиране доказа, че не е политически. Както и кандидатурата на ГЕРБ. И двете неща имат общо начало, което няма нищо общо с приказките на ББ за загубата.
3.
КГБ
03.08.2017 04:45:50
Този Бабикян е единствения в света арменец-ТУРКОфил
2.
Кибик
02.08.2017 21:14:42
Не го знам какъв е тоя
"Арман Бабикян е дългогодишен експерт по политически пиар и предизборни кампании", не знам КОЙ и защо Мууу плаща за неща които знаем от много време, но изглежда е скъпо платен и задължително трябва да му вярваме. Ей такива капацитети ИЗПЛЮСКВАТ парите с които могат да се увеличат пенсиите.
1.
ТИМ+ДОГАН
02.08.2017 20:56:25
БОРИСОВ И ПЕЕВСКИ СА СЛУГИ НА ТИМ И ДОГАН
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година