Влади Въргала: Злото е заразно, нужен ни е закон за защита на личността (ВИДЕО)
Злото е заразно. Човек агресира, когато се чувства заплашен. Това каза в „Денят започва“ по БНТ Владислав Карамфилов. Актьорът, който е по-известен като Влади Въргала, влезе в студиото, за да коментира дали мутренските години се завръщат.
След битите нотариуси в Центъра на София, последва и нападение над журналист - колегата Иво Никодимов е в болница и лекува травмите си от непредизвиканата агресия в Борисовата градина. Преди дни пък беше пребито до смърт дете заради недадена цигара.
„Смятам, че ние не вървим в посока изграждане на авторитета и достойнството на личността и зачитането на личния периметър на човека в България. Човешкото достойнство е сведено до едни позорни низини в очите на другите. Агресията идва от незачитането достойнството на човека и това е нещо, което всички имат влияние, за да се стигне до тук - и родителите, и средата, и медиите, и времето. Кога агресира човек? Когато се чувства заплашен, когато с нещо си навлязъл в неговия периметър“, обясни актьорът.
„Най-често нещата стават спонтанно. Най-често на улицата се засичат две коли и изведнъж става боят. Злото е заразно. Единият като спомене майката на другия и вече край. В момента обаче, в който единият каже: "Абе, извинявай. Просто грешка", другият дори да спомене майка му, нещата се разминават. Агресирането е на мода, да си агресивен е стил. Това е модел на подражание. Аз се опитвам за намеря филм, където да видя нещо, да чуя. Въртя из каналите и във филмите или се стрелят, или бият някого, или някой умира“, добавя Въргала.
„Традициите са изчезнали. Няма ли ги, нещата са отшили на довиждане. В България няма закон, който защитава авторитета и достойнството на личността“, каза още той.
Директорът на Специализираната болница по психиатрия "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова пък обясни, че агресията е биологично обусловен нагон.
„Всеки от нас я носи в себе си и ние няма как да кажем, че някой не е агресивен по природа. Агресията е с нас, но възпитанието в контрол върху агресивните импулси - това е, което ни липсва. При нас отчетливо липсва самоконтрол, отчетливо липсва владеенето на изявата на собствените емоции, поради което се стига до такива тежки, агресивни актове. Съчетано с липсата на уважение към закона, липсата на уважение на добрите нрави в обществото, с чувството за безнаказаноност, всичко това води до резултатите, които виждаме“, коментира психиатърът.
„Онзи ден гледах в "Референдум" по БНТ за това как си говорят политици от висша класа, на много сериозни позиции, какъв тон имат помежду си в едно телевизионно студио. Да, не са се псували, не са се били, но тонът беше изключително неподходящ. Това беше един вид агресивен тон“, добавя д-р Гълъбова.
Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията сравни броя на убийствата през 90-те години и сега.
В момента имаме около 120 убийства. Пак като го разделим, ще видим, че сме почти до нивото от преди 90-та. Има един обективен показател и не бива да изпадаме в истерични вълни. Има си реалности, едните способстват, другите обаче трябва да ги гледаме, да се сравняваме“, каза още Безлов.