Евродепутат разкри какво ще се случи с българите във Великобритания при Брекзит
Това, че правителството ни не е стабилно и не е много силно, няма да попречи на процеса. Българските работници и студенти във Великобритания няма да бъдат дискриминирани, подчерта той. Преговорите стартираха лошо – Европейският съюз направи много щедра оферта, която беше посрещната с лошо предложение от Великобритания. Стигнахме най-ниската точката и се надявам оттук нататък да се върви нагоре. Стои и дебатът за сметката, която Великобритания трябва да плати – той също трябва да бъде тласнат в някакъв позитивен път.
Засега правителството на Тереза Мей не излиза с позиция по въпроса, а докато не бъде постигнато съгласие по тази тема, и другата няма да бъде тласната в добра посока, заяви евродепутатът. По думите му скандалът с НДК все още не е стигнал до Брюксел. Но все пак и това се добавя към изначалното ни притеснение за председателството на Съвета на ЕС. Напрежението върху тези, които са пряко ангажирани с председателството, е много голямо. Истината е, че в момента проблемът на ЕС не е да се притеснява за българското председателство, това е наша грижа.
Аз по-скоро се опасявам, че нямаме ясно формулирани приоритети. Трите К-та (консенсус, конкурентоспособност и кохезия) звучат кухо, може би единственото им преимущество е, че се изписват по същия начин и на латиница. Очаква се от нас приоритет, с който да тласнем нанякъде – моят личен фаворит тук е интеграцията на Западните Балкани. Това ще прозвучи солидно и ще даде знак, че работим не само за себе си. За останалите големи проблеми ЕС ще погрижи и без нас, каза още Светослав Малинов.
Добави Коментар