Ще изчезне ли едно от най-ценните ни природни богатства? Горите на Родопите съхнат
Участие в нея взеха учени от Института по гората към БАН и Лесотехническия университет, областните управители на най-засегнатите области в страната - Кърджали и Смолян, както и представители на Община Ардино, съобщава "Марица". Основна причина за увеличаване на нападенията е добрата хранителна среда за развитие на короядите. Тя е следствие на голямото количество увредена дървесина - над 2 млн. куб. метра от абиотични фактори – ветровали, ветроломи, ледоломи и снеговали, и невъзможността за бързото й извличане и усвояване в рамките на 1 година, поради високия процент недостъпни терени. "Процесът е обезпокоителен и е наложителна спешна човешка намеса", заяви академик Александър Александров от Института по гората към БАН.
"Короядните петна се разширяват понякога и с метър на ден и трябва да лекуваме тази гора и това става със сеч. На места се засяга и дървесината около короядните петна, където короядът се е преместил и започва да ползва хранителната среда", каза още той. Това, което има да се решава не засяга само институциите, а и всички собственици на гори. Предстои труден период на извличане и усвояване на тази дървесина и нека да оставим лесовъдите да си свършат работата, подчерта акад. Александров. Размерът на засегнатите площи е много динамичен и не може да се направи точна оценка, но по последна информация са приблизително около 300 хил. дка. В последните години проблемът се разраства и разширява.
От средата на 2016 г. в страната се наблюдават тревожни тенденции за увеличаване на размера на засегнатите иглолистни култури.
В сравнение с 2015 г. е регистриран ръст на засегнатите площи от 66 хил. дка на 180 хил. дка или близо 3 пъти. Само до месец юли 2017 г. засегнатите площи са колкото за цялата 2016 г. Съхнещите гори са с възраст 40-50 г., която се определя като пределна за тези изкуствени насаждения , посочиха представителите на научните среди. Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите Григор Гогов информира, че в засегнатите райони са ограничени сечите на здрава дървесина и се приоритизира усвояването на увредената.
Той посочи, че се идентифицират собствениците на засегнатите гори, на които се правят предписания за предприемане на мерки за провеждане на санитарни сечи и други мероприятия.
4
Коментара по темата
4.
Green peace
22.07.2017 18:42:41
Ами Баце ще наеме рекламна агенция която ще изготви стотици 3 D модели с образа на министър Ангелакова които ще се поставят на места за хранене на короядите.Само при вида и короядите ще имигрират чак в Урал а икономическите ползи за България е са за милиарди
3.
Тревога
22.07.2017 10:32:56
А в Бургас масово се секат дървета
2.
Kojcho
22.07.2017 02:13:56
Баце ще се появи по тв и ще заяви "короядите са опасни!Затова ще изпратим нашите избиратели кУроядите да ги хващат един по един"
1.
с
22.07.2017 01:16:33
Че съхне, съхне. И не само в родопите но и в Пирин. Ама нещо не съм съгласен, че това е пределната възраст, а и че насъжденията са изкуствени! Но е факт големите петна в иглолистните гори на България и факт е, че нищо не се прави по въпроса.