Закон за 10-годишна давност на необслужваните дългове, предлагат „Обединени патриоти”
„Обединените патриоти” предлагат изцяло нов закон за защита при свръхзадълженост на физически лица.
„Това е поредната стъпка всъщност на „Обединените патриоти” (ОП) в посока на премахване на фигурата на вечния длъжник”, обясни депутатът Искрен Веселинов на брифинг в парламента.
Според законопроекта необезпечени задължения до 150 000 лева на лица, които не обслужват дълговете си в продължение на 10 години, ще се опрощават.
Искрен Веселинов каза, че целта е да се спре и лавинообразното нарастване на необслужваните дългове.
„Сега едно лице, което примерно е закупило апартамент и на третата година, след като е плащал само лихви, а главницата не е намаляла, на третата година, да речем, от обслужването на кредита ако той остане без работа, в един момент ще дължи много повече, отколкото е взел, въпреки че три, четири или пет години е плащал. Този законопроект до голяма степен урегулира тази материя”, обясни Веселинов.
Горната граница, която се регламентира, е 150 000 лева, защото това била сумата, необходима за средно голям апартамент. „Т.е. това е защита на средния човек, на средния българин, а не на кредитния милионер – нека така да го кажем”, добави депутатът.
Според него законопроектът запълва законова празнина. ОП твърдят, че освен в България само в три държави в Европа в момента няма възможност за граждански фалит – Малта, Хърватска и Швейцария.
Законопроектът на ГЕРБ обаче не обхваща задължения към публични институции – държавни и общински.
„Това се отнася само за частно-правните вземания и частно-правните задължения, не и за публичните, тъй като знаете, че публично-правните задължения отиват за финансирането на държавни и общински органи”, добави бургаският депутат Христиан Митев, който също е сред идеолозите на законопроекта.
В мотивите към него се посочва: „Сериозен позитив на проекта е регламентираната 10-годишна погасителна давност, според която след изтичането на предвидения в закона срок всички необезпечени задължения, които не са разсрочени или отсрочени от длъжника, да се погасят и която кореспондира с актуалния дебат на законодателно ниво за промени в Гражданския процесуален кодекс в тази посока.”
Императивно заложено е свръхзадлъжнялото физическо лице да е добросъвестно към момента на откриване на производството, а именно не е свръхзадлъжняло поради извършено от него умишлено престъпление или административно нарушение. Важна особеност е въвеждането на изискване за постоянен доход през три от последните пет години преди започване на производството. Така от закона се изключват лица, които съзнателно не работят, а разчитат на социални помощи, обясняват от ОП.
Процедурата по обявяване на граждански фалит се стартира от самото задлъжняло лице пред съответен компетентен съд, регламентира законопроектът.
3
Коментара по темата
3.
д-р Дреee
21.07.2017 16:25:57
На Патриотите или на техните лобита им наближават тези 10 години. Фашта ма...а хайдушка. Един ще връща друг ще се прави на тарикат.
2.
2
21.07.2017 16:22:02
Бобчо, не се напъвай да мислиш, защото явно не ти се получава, ами прочети внимателно статията, става дума суми до 150000 лв.
1.
Бобо
21.07.2017 13:29:26
СЕГА ДА СЕ ЗАМИСЛИМ ЗА КОГО ЩЕ ВАЖИ ТОЗИ ЗАКОН? ЗА ТЕЗИ,КОИТО НАРИЧАМЕ КРЕДИТНИ МИЛИОНЕРИ!ТЕЗИ,КОИТО ПРЕДИ ДВАДЕСЕТ И ПЕТ ГОДИНИ ОГРАБИХА БЪЛГАРСКИТЕ БАНКИ И СЕГА ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ПАТРИОТИ ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ ЩЕ ОБСЛУЖАТ МАФИЯТА!