Детският ортопед проф. д-р Владимиров от УМБАЛ "Дева Мария": Повиването води до тежки увреждания при бебето!
Когато прохожда, родителите на малката Михриман виждат, че детето куца. Веднага се организират и отиват да потърсят помощ в София при най-голямото име в детската ортопедия- академик проф. д-р Борислав Владимиров.
„Още като видях детето, попитах майката дали го е повивала.“ разказва проф. Владимиров.
Последиците от повиването са потресаващи- детето е с измъкнатаглава на бедрената кост извън тазовата ямка и се налага оперативна намеса.
„Винаги съм твърдял, че родители, които си позволяват такова нещо спрямо детето си, са престъпници. Незнанието не е оправдание!“ категоричен е проф. Владимиров. Тъй като семейството е от Бургаска област, операцията е извършена в университетска болница „Дева Мария“, където проф. Владимиров е методически ръководител на отделението по ортопедия. В нея освен професор Владимиров, участие взимат д-р Петър Чаракчиев, д-р Димитър Илков, анестезиологът Петър Митков и сестри Зейнеб Мустафа и Гюлсум Османова. Операцията е успешна, но малката Михриман я очакват още две тежки интервенции, с които главата на тазобедрената става ще бъде центрирана и покрита.
„В целия си съзнателен живот съм се борил да променя отношението на майките към техните бебета и да изкореня традицията да се повиват бебетата.“ разказва проф. Владимиров, който 30 години е оглавявал клиниката по детска ортопедия в Горна Баня. Ефектът от борбата срещу повиването се вижда. Преди години в клиниката са се правили по две операции на ден, днес операциите са две, но вече на месец. Освен информационните кампании, в помощ идва и цялата световна промишленост за бебета, която работи в посока на правилния стоеж- памперси, бънджита, кунгура, люлки- всичко държи детето разкрачено.
Все още в България има цели региони, в които продължава традицията на стягане на краката на бебето, за да са прави. В това няма никаква медицинска логика- формата на краката е генетично определена и не може да бъде коригирана насилствено. „Истината е, че невинни деца плащат цената на безумни традиции с риск от тежки увреждания.“ категоричен е проф. Владимиров. Оказва се, че не само децата плащат със здравето си. Огромен процент от възрастните, които са освидетелствани от ТЕЛК за ортопедични проблеми, всъщност са жертва на луксация в детска възраст.
Не всички деца стигат до луксация и това подвежда младите и неопитни майки да спазват съветите на по-възрастните. Но ако детето е със свърхеластичност на съединителната тъкан или казано на народен език с „халтави“ стави, то то е предразположено. Проф. Владимиров съветва всички деца да бъдат консултирани с ортопед до края на първия месец от тяхното раждане, за да се прецени състоянието им.