Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Шест необикновени имена черпят днес, почитаме Покръстителя на руския народ и изстрадала светица

Ключови думи:
На 15 юли Православната църква празнува паметта на св. княз Владимир, покръстител на руския народ. Той е владетел на най-голямото руско княжество, Киевска Рус, което е в основата на руската държава днес. Владимир (956-1015) е третият син на руския княз Светослав I и нямал право на титла и наследяване.

По това най-силен бил култът към бог Перун, свързан с много жертвоприношения. Владимир бил необуздан младеж, свикнал да получава всички преимущества на произхода си, без да натоварен с отговорността към трона. Когато княз Светослав починал, големите му синове Ярополк и Олег започват междуособни войни, от които се възползва Владимир.

Той заграбва годеницата на Ярополк, Рогонда, след няклко ключови сражения взима властта и става Велик княз на Киевска Рус. Царуването на Владимир било типично езическо, макар да бил отгледан от баба си - св. Олга. Той бил жесток и безогледен владетел, който правел много езически жертвоприношения. През 988 г, 8 години след възкачването си на власт, той разширява държавата си до Крим, където получава достъп до Черно море и се намесва така в търговските интереси на Византия.

Империята действа по стар свой обичай - чрез християнството да неутрализира силните езически владетели и император Василий II покръства Владимир същата година, като му дава и за жена дъщеря си Анна и християнското име Василий. Своята пламенност Владимир обръща към широка покръстителска дейност, строеж на храмове и манастири. Той е първият духовен обединител на руския народ и получава духовната титла Равноапостол, т.е равен на апостолите, заради просветителската си дейност. На княз Владимир са кръстени Киевския университет и орден за държавни заслуги и е много разпространено име в Русия днес.

Имен ден на 15 юли празнуват: Владимир, Владимира, Владена, Влада, Влади и Господин. Днес православната църква почита и Светицата Юлита. Тя произлизала от рода на предишните римски царе. Овдовяла на млади години, като имала само един тригодишен син Кирик. Тя живеела в гр. Икония (област Ликаония) и цяла била предадена на Христовата вяра.

Своя син тя кръстила веднага след рождението му, а като станал на три години, научила го на вяра и молитва, доколкото едно дете на такава възраст може да възприеме. Когато при Диоклетиан настанало гонение и в Ликаонската област, Юлита взела тригодишния си син и с двете си верни слугини избягала в Селевкия.

Когато започнали и тук да преследват християните, тя отишла в Килийския град Тарс. Но и тук не могла да се скрие и скоро била изведена със сина си на съд. Управителят я попитал за нейното име, род и отечество. Тя се нарекла само християнка. Управителят тогава й отнел сина и заповядал да я бият с волски жили. Детето жално гледало майка си, плачело и искало да се изтръгне из ръцете, които го държали. Управителят се опитал да го погали, но Кирик с висок глас извикал: "Аз съм християнин, пусни ме при мама!" И взел с ръчичките си да драска управителя, като отвръщал лице от него.

Озлобеният управител го блъснал от своето високо седалище. Кирик паднал надолу и удряйки главичката си по каменните стъпала, обагрил това място с кръвта си и предал Богу своята света и невинна душа. Виждайки как Кирик пострадал преди нея, св. Юлита се изпълнила с радост и поблагодарила на Бога, загдето нейният син се удостоил с мъченически венец. След много мъки и Юлита била посечена с меч. Това станало в 304 година. Телата на пострадалите за Христа майка и дете били хвърлени без погребение да бъдат изядени от зверове. Но две слугини нощно време ги взели и погребали. Едната от тях доживяла възцаряването на Константин Велики. Тя показала на вярващите мястото, където били погребани мъчениците и разказала за тяхното мъченичество. Мощите на светците били намерени нетленни. И до днес те са чудотворни. Част от тия мощи се намира в Охрид, в църквата "Св. Богородица".

*Жития на светиите. Синодално издателство, София, 1991 година, под редакцията на Партений, епископ Левкийски и архимандрит д-р Атанасий.


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Няма психиатри, а дават заплати по 2000 лв. Няма място за клошарите и надрусаните, но в Курило все има, заяви медикът Цветеслава Гълъбова Най-голямата грешка, която допуска всяка домакиня Един от най-опасните проблеми е неправилното разпределение на храните в хладилника
Няколко капки в омекотителя и получавам двойно по-силен и траен аромат Необходимо е да добавите най-обикновен бял оцет Спукаха от бой Десислава Иванчева в затвора в Сливен Преди 7 месеца е сменен режимът на бившата кметица на "Младост", но тя продължава да дели килия с килърката, която е с доживотна присъда
Никой не вярва, че този обърнат ябълков сладкиш е домашен, а се приготвя толкова лесно При това - с прости продукти Ето кои актьори ще получат творчески пенсии Десет изявени артисти бяха предложени от Министерски съвет - Владо Пенев, Марта Вачкова, Антон Радичев и тн.
Това е рецептата за най-въздушния турски млечник, трябват ви само три съставки Проста и сполучлива, ще я правите поне през ден Владо Зомбори се връща в "Капките" Той ще излезе на сцената с талантливо дете, за да подкрепи кауза на УНИЦЕФ
Задължително слагам бучка захар в хладилника, причината ще ви изуми Опитните домакини знаят, че този насипен продукт буквално абсорбира всякакви миризми и ги задържа НАП: Възстановяваме до 200 лв. данък след ремонт вкъщи Майсторите, които извършват ремонти, декларират доходите си пред НАП
Орбан изкарва на яве медиите и НПО-та, финансирани от САЩ Унгарският лидер смята, че получателите на чуждестранни средства трябва да понесат "правни последици" и трябва да бъдат изкоренени Черната Златка печели "Хелс китчън"? Във ВИП брадър 2013 година тя показа, че е изкусен готвач