Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гел имплант прави пробив в лечението на глаукома

Стентове вече са поставени на няколко пациенти в бургаската очна клиника
Ключови думи: Глаукома, Очна болница Бургас, д-р Николай Иванов, гел имплант,
Първият по рода си гел имплант спомага за контролирането на ВОН и за забавяне процеса на глаукомата – едно от най-тежките очни заболявания, водещи до необратима слепота. Методът вече се прилага в Очна болница „Бургас“ и спомага да се намали и дори да отпадне нуждата от медикаментозно лечение.

XEN e стент, който се използва за лечение на глаукомноболни пациенти след комбинирана медикаментозна терапия. Той е изработен от биосъвместим материал, дълъг е 6 мм и е с дебелина на косъм. Процедурата продължава около 10 минути и е с местна капкова упойка. След поставянето му придобива гелообразна форма и следва движенията на окото. Стентът е перманентен, не се сменя до края на живота. След поставянето му вътреочното налягане се нормализира и на по-голямата част от пациентите не се налага да използват очни капки.

Имплантът е част от най-съвременното лечение на глаукомата – микроинвазивната хирургия, която според световните тенденции е бъдещето на медицината. Най-много поставени такива импланти има в Германия, Великобритания и Швейцария. От 2016г. те се поставят и в САЩ. В Канада с имплантът работи и един от най-известните в световен мащаб хирурзи, използващ стентове – Айк Айзък. Очна болница „Бургас“ е сред първите центрове в България и първият в Източна България, в който се прилага иновативният метод. Гел стентове вече са поставени на няколко пациенти в бургаската очна клиника. След интервенцията вътреочното им налягане е в норма и никой от тях не поставя очни глаукомни капки.

Глаукомата е едно от най-опасните очни заболявания, тъй като настъпва без симптоми, а загубата на зрение е необратима. Затова гел имплантът е изключително ценно оръжие в борбата с болестта, а за нас е много важно да прилагаме най-съвременните методи в световен план“ – посочва д-р Николай Иванов, управител на Очна болница „Бургас“.

Глаукомата е сред водещите причини за слепота в света. По данни на Световната здравна организация над 4.5 милиона души в света са загубили зрението си вследствие на коварното заболяване, а данните на Националната глаукомна асоциация сочат, че болните у нас са над 70 000 души. Глаукомата е наричана „тихият крадец на зрение”, тъй като процесът е безболезнен и обикновено напредва незабелязано. Затова и голяма част от хората не подозират, че са засегнати от болестта. По този начин голяма част от зрителния нерв може да се увреди без никакви симптоми. В по-късен етап започва загуба на периферното зрение. Пораженията, които възникват, са необратими. Профилактиката и навременното й откриване е от първостепенно значение, тъй като терапията е много по-ефективна в ранен етап, още преди да са се появили нарушения или заболяването да е прогресирало.
Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели