Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мъртви делфини на Черноморието и това лято

Ключови думи: делфин, море, черноморие, бракониер, крайбрежие

Мъртви делфини на Черноморието има и това лято. От началото на годината по цялото родно крайбрежие са намерени над 70 мъртви делфина. Според еколозите обаче 20 пъти повече са те навътре в морето. Това отново повдига въпроса кой е виновен.

Дали морът сред морските бозайници се дължи на бракониери, на друга човешка намеса или на естествени причини.

Сдружение "Да запазим Корал" има свое разследване.

Те са установили, че смъртта на делфинче е следствие на един доста специализиран бракониерски риболов на калкан, който се извършва навътре в морето, който се случва срещу бреговете на България, Румъния, Украйна, обясни Атанас Русев.

Бракониерският улов се извършвал предимно от турски кораби чрез километри опънати мрежи, които били пагубни за делфините.

Според Красимир, който прекарва по 200 дни годишно в морето, смъртта на делфините се дължи на съвкупност от различни причини. Рибарските мрежи не били основната.

Военни учения, проучвания за нефт и газ, където също има детонации, свръх популация най-вече, каза той. Щом има свръх популация, значи има и свръх смъртност, обясни Красимир Петров.

Смята се, че в Черно море делфинът няма естествен противник, макар да са регистрирани единични нападения от акули. Има болести обаче, които могат да доведат до смъртта на бозайника.

Те обаче се развиват интензивно, когато има замърсяване.

Ангажирани от Министерството на околната среда и водите чужди експерти установиха наскоро, че открити през миналата година мъртви делфини са страдали от морбили вирус, което е довело до смъртта им. При регистрираните случаи сега не са установени белези от човешка намеса.
Еколозите прогнозират, че ако се запази тази смъртност, един от трите вида делфини в Черно море може да изчезне напълно до 10 години.
1
Коментара по темата
1.
Ротшилд
12.07.2017 18:10:38
Тези от това сдружение "Да опазим Корал" не се справиха с опазването на бившия къмпинг,а го осраха тотално.Хем искат да е защитена зона,но спат с палатките си върху дюните и пясъчните лилии,а в близката гора гледката не е за хора със слаби сърца.Няма да се справят и с опазването на делфините,защото незнайно защо търсят причините не там където трябва.
  Добави Коментар
Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно
Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда
Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г.  Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни