Спирането на отровни централи за ток може да срине българската енергетика
Заплахата от спирането на базови мощности заради нови еконорми може да застраши българската енергетика. Това стана ясно от изявление на ресорния министър Теменужка Петкова пред депутати. Тя участва в дискусия заедно със заместниците си Жечо Станков и Красимир Първанов, на която се събраха представителите на две парламентарни комисии – по енергетика и по околна среда. Там бяха и екоминистърът Нено Димов, експерти от ведомството му, както и шефове на големи въглищни централи.
Повод за тревогата е решение в рамките на Европейския съюз за ограничаване на вредните емисии от големите въглищни централи.
План „А” е да успеем заедно с други засегнати страни да обжалваме и да спрем решението. Това обаче е почти невъзможно, стана ясно на дискусията.
Затова план „Б” е да се поиска дерогация – отлагане на новите изисквания за засегнатите централи.
Теменужка Петкова обаче обясни, че няма как държавата да кандидатства анблок, т.е. всяка една централа трябва да участва индивидуално в процедурата.
„Тези въглищни централи произвеждат малко повече от 40% от електрическата енергия на страната. Това са базови мощности за българската енергетика. И аз искам отговорно да заявя, че без тези мощности няма да имаме необходимата сигурност в нашата енергийна система”, каза министър Петкова.
Тя добави, че големите горивни инсталации са мощност, без която не можем.
„Има още едно обстоятелство, което ни кара да бъдем изключително настойчиви, и това е, че Маришкият басейн има запаси от лигнитни въглища, които ще ни стигнат в следващите близо 60 години. Така че ние трябва да използваме този потенциал, който ползва нашата страна и това трябва да ни бъде един от другите основни мотиви, за да защитаваме своята позиция пред Европейската комисия”, коментира още Теменужка Петкова.
Кандидатстването за дерогация ще бъде пред нашата Изпълнителна агенция по околната среда. Въпреки това е налице сериозно препятствие.
Министърът на околната среда Нено Димов обясни, че при тази процедура ще бъдат разгледани три фактора - техническото състояние на централите, географското им положение и околната среда.
По първите два проблем няма да има. Спънката може да дойде от замърсяването на околната среда. България е единствената страна в ЕС, която надвишава нормите на серен диоксид. До месеци се очаква да стартира и наказателна процедура срещу държавата заради проблема. Такова дело би усложнило значително исканията за дерогация, констатира Нено Димов.
6
Коментара по темата
6.
Защо?
30.06.2017 01:50:54
Защо спахте толкова години? Послушни мекерета! Защо затворихте ГОДНИТЕ реактори в Козлодуй, защо загробихте Белене, защо продадохте на безценица нашите ТЕЦ-ове на американски фирми, които сега ни продават в пъти по-скъп ток? Целия сектор "енергетика" е съсипан от некадърните ни политици, послушковци на Брюксел! Отказахме и "Южен поток"! Няма таз и в Черно море! А преди години продавахме ток на всички съседи ! И печелехме ! Но тоговашните ролитици мислиха държавнически!А днес- Къде има далавера? РАЗРУХА!
....
....
5.
V II
29.06.2017 19:42:53
Хризантема Петканова гол да го бара сополив да го целува, заедни със Жеко окраде енергетиката , не знае къде се намира.
4.
Защото
29.06.2017 19:34:50
Държави като Франция,Турция, Румъния строят атомни централи ние си падаме по вятърните мелници.Та ни докараха до там, че ни газ има ни най-евтината енергия.Това правят от години съсипват енергетиката и ни връщат към дърва и въглища.Ко се чудят сега?
3.
Канадец
29.06.2017 18:51:52
Ами тровете хората, те не струват пари..баси тъпаците, хората минаха на безплатен ток от ВЕИ та ние още се борим за въглищата..мъкаа
2.
алчни копеленца
29.06.2017 18:42:27
жечо станков-недоразумението , меглена кунева-аец козлодуй , частните веи-та.....ковачки-единственияъ в света осъден условно за укриване на данъци в размер на 16 000 000 лв , повтарям 16 милиона !
1.
:-) комисион ефенди
29.06.2017 18:23:28
А ЩЕ спре далаверта Евтин ток за ТУРЦИЯ по 12ст за Квт ч и СКЪП по 22-49ст Квт за Бьлгарите