Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Д-р Делян Йорданов: В България всеки ден умира по една жена от рак на маточната шийка

Скрининговите програми са поверени на общопрактикуващите лекари, а няма как те да са специалисти по всичко
Ключови думи: бургас, дева, мария, болница, умбал, ветрен, лекар, гинеколог, проблем, здраве, жени

Д-р Делян Йорданов е акушер- гинеколог с огромен опит. Завършва медицина в края на 1997 г. в Тракийския университет в Стара Загора. От края на 1999 г. работи като акушер- гинеколог в Сливен. Придобива специалността си през май 2005 г. Има професионални интереси в сферата на гинекологията и по-специално в микро-инвазивната хирургия. Днес д-р Йорданов е част от екипа на университетска болница „Дева Мария“ в Бургас и медицински център „Света София“.


- Д-р Йорданов, Вие сте един от тези, заради които бургазлийки раждаха в Сливен преди години. Имате огромен опит като гинеколог, спечелил сте доверието на хиляди пациентки. Какво съветвате жените, кога е редно да потърсят и открият своя гинеколог?

- Най-често жените търсят гинеколог за първи път когато имат някакви обезпокоителни симптоми. Като народ не сме много отговорни към здравето си и малък процент от дамите започват с гинекологичните прегледи със старта на сексуалния си живот. А това е златното правило! Всички жени, без значение от възрастта, започнат ли да водят полов живот, трябва да започнат с профилактичните прегледи. Поне веднъж годишно дамите трябва да посещават своя гинеколог, дори и да нямат никакви проблеми. Понякога първите симптоми се появяват на много късен етап от заболяването. Време е да започнем да сме отговорни към здравето си и да разберем, че затварянето на очите не решава проблемите. Проблемите растат с времето, затова колкото по-рано ги хванем, толкова по-малки и лесни за решаване ще бъдат.

- С навлизането на интернет в ежедневието на българина, много хора започнаха да прибягват до самолечение. Случва ли се това и в гинекологията?

- Масовото самолечение от интернет е огромен проблем. При поява на обезпокоителни признаци много жени предпочитат вместо да идат на лекар, да потърсят в Гугъл и по форумите. И с гинекологичните проблеми е така.  Не казвам, че няма хубави статии,  компетентни мнения, но съм категоричен, че човек без медицински познания много лесно може да бъде подведен, да не успее да разбере спецификата, да се обърка и в крайна сметка да не стигне до това, което му е необходимо. Медицината се учи с години и тези години няма как да бъдат заменени с няколко прочетени статии от интернет, без значение колко достоверен е източникът. Самодиагностицирането и самолечението най-често водят до задълбочаване на заболяването, поява на усложнения и изпускане на момента за навременни мерки.

- Имате ли отговор за себе си защо жените предпочитат да потърсят нужните им отговори във форумите и в Гугъл, вместо да посетят специалист?

- Вероятно заради спецификата на гинекологичните заболявания. Вярно е, че засягат интимната сфера при жените и някои пациентки не се чувстват комфортно. Често самият преглед е неприятен, понякога болезнен, създава чувство на безпомощност. Разбирам ги, но и те трябва да разберат, че няма място за притеснения, за свенливост и за неудобство когато става въпрос за здраве. Истината е, че от гинеколога се притесняват най-вече жените, които рядко го посещават. При една добра профилактична култура и ежегодни прегледи, ходенето на гинеколог се превръща в рутина и се създава доверие към лекаря.
Има и друг проблем- липсата на адекватна и ефективна здравна система. При така създадената система или няма достатъчно направления за специалист, или финансирането на клиничните пътеки в акушерството и гинекологията е недостатъчно. И в един момент се оказваме в ситуация, в която дори и да сме преборили чувството за неудобство, нямаме достъп до лекаря. 

- Картината, която рисувате, не е обнадеждаваща, особено на фона на постоянно увеличаващите се заболели от рак на маточната шийка. Дори и в България статистиката показва , че броят на болните от този рак расте. На какво се дължи това?

- Според данни на Световната здравна организация, ракът на маточната шийка е третото по разпространение онкологично заболяване при жените. Статистиката за България е безпощадна- всеки ден у нас умира една жена от този рак. Това би трябвало да стресне достатъчно полово зрелите жени и да ги накара да осъзнаят, че ежегодните профилактични прегледи при гинеколог, без значение имат или нямат сексуални контакти, могат да спасят живота им. Профилактиката е стандартна- гинекологичен преглед, цитонамазка, ехографски преглед и по преценка на гинеколога- микробиология. Няма нищо страшно и сложно. Всяка дама трябва да отдели това време за себе си поне веднъж годишно. Не може да намира време за маникюр и фризьор, за хобито си, за градината си, за сериала си, а да не успява да намери време за гинеколог.

- Има ли явна проява на симптоми за рак на маточната шийка, при които да се потърси специалист?

- Вече за всички е ясно, че ракът на маточната шийка се причинява от човешки папилома вирус (HPV), а той пък се предава по полов път. Прекалено ранният старт на сексуален живот и честата смяна на партньорите повишава риска за зараза.  Други причини за развитие на рак на маточната шийка са половите инфекции- хламидии, генитален херпес. Дори тютюнопушенето може да окаже влияние- от него противотуморният имунитет отслабва. Не на последно място трябва да се спомене и лошата интимна хигиена- както при жените, така и при мъжете.

- За съжаление, стигне ли се до симптоми, често се оказва късно. Ракът има два стадия на развитие според инвазивността си и в първия стадий е лечим. Всички жени трябва да знаят, че в началото на развитие на рака няма симптоми! Оплакванията се получават едва в напреднал стадий. Това трябва да е аларма за всяка жена, която смята, че нищо ѝ няма, без да е посетила своя гинеколог. А ако има оплаквания като болки в малкия таз, болки или кървене при полов акт, обилна и продължителна менструация (когато не е била такава), както и кръвотечение между менструалните цикли, спешно трябва да отиде на лекар.

- От ракът на маточната шийка в България годишно умират около 400 жени., а само една трета от тях са диагностицирани предварително. В сравнение със световните стандарти, нашият негативен резултат е много висок. Защо се получава това?

- Както вече подчертах , в България този вид рак заема първо място при  жените. Знаете ли, че по време на социалистическа България е съществувала действаща и ефективна скринингова програма по месторабота и местоживеене. Старите гинеколози от онова време разказват , че в заводи и фабрики ежегодно се провеждало задължителни профилактични прегледи на служителките и след като получат подпис и печат от съответния участъков или заводски гинеколог, е можело да си получат месечната заплата от касиерката. Това сега, разбира се, звучи абсурдно и комично, но е било доста ефективно. Истинският абсурд е в това, че днес, в 21 век, профилактиката и скрининговите програми са поверени на общопрактикуващите лекари. Съгласете се, че няма как те да са специалисти по всичко.

  
- В България няма национална скринингова програма, както и наложени правила за профилактични прегледи. Вие работите в МЦ "Св. София" и УМБАЛ "Дева Мария". Какви методи за насърчаване на превенцията на това коварно заболяване прилагате?

- Няма национална скринингова програма, но ние се опитваме от много време да наложим профилактичните прегледи. Създали сме специални профилактични пакети, които се въртят през месец и за които се заплаща минимална сума. Конкретно за превенция на рак на маточната шийка е създаден пакетът „Женско здраве“, който се провежда в МЦ „Света София“ всеки нечетен месец. При него само за 29 лв. пациентката получава профилактичен гинекологичен преглед, цитонамазка и високоспециализиран ехографски преглед. През целия юли този пакет ще бъде активен и тези, които са отговорни за здравето си, ще могат да се възползват.  Напомням, че за правилното интерпретиране на резултатите от цитонамазката е препоръчително тя да се вземе 10-14 ден от първия ден на месечния цикъл , т.е. времето около овулацията. Ще си позволя да завърша с един апел- дами, вие не сте просто жени, вие сте майки, любими, дъщери и сте отговорни към хората, които обичате и ви обичат. Безотговорното поведение към здравето ви не е само безотговорност към вас, но и към семейството ви.  Ако не го правите за себе си, направете го поне за тях! Не чакайте да се появят симптомите, за да идете на лекар!
ГДБОП разби организирана престъпна група Четиримата ѝ членове изнудвали за пари в София Надарена кака "омагьоса" нападател на Генк Пам представя себе си като дизайнер, но също така е модел
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата Финансовият въпрос е основната тема на спорове на преговорите на конференцията COP29 Залужни: Започна Третата световна война!      Според него началото ѝ се доказвало от привличане на военна помощ от Китай, Иран и Северна Корея за Русия
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг В неделя и в понеделник ще е предимно слънчево  Кметът на Минерални бани остава под домашен арест От прокуратурата коментираха, че разследването продължава, като е възможно и повдигането на нови обвинения
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути Тя е била оборудвана с шест бойни глави: всяка от тях оборудвана с шест суббоеприпаса Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли Има нужда от облекчаване на режима по отношение на предоставяните документи
Русия превзе още територия в Източна Украйна Селото е разположено на 12 км северно от Курахово  "Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам" Това сподели холивудска звезда, разказвайки перипетиите си
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път