Регистрираме за 5 дни ресторант и бакалия, търговците недоволстват
Избраният модел предполага регистрация до 5 работни дни след подаване на заявлението и придружаващите го документи, след което обектът може да започне дейност. По-високи санкции ще се плащат при нарушаване на разпоредбите на законодателството по безопасност на храните, пише още в закона.
Практиката на контролиращия орган в момента показва, че размерът на налаганите глоби върху производителите и търговците на храни не е достатъчен поради степента на опасност, която се създава при извършване на съответното нарушение. Това води до потенциална и реална опасност за живота и здравето на хората, пише БГНЕС.
Трябва по-скоро да се приеме Законът за храните, в годината на Българското председателство на Съвета на ЕС е нужно да имаме адекватно законодателство, касаещо здравето на хората, обяви председателят на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите Мариана Кукушева пред "Фокус".
Тя коментира, че законът за храните поставя в центъра на своето действие здравето на българския и европейския потребител. Кукушева допълни, че ДДС за хляба трябва да е 5%, както е в цяла Европа.
"Има административен рай за сивия сектор, който разполага с огромен финансов ресурс, разплаща се по веригата и корумпира немалко държавни институции. Всъщност 20% ДДС неплатени са много голям финансов ресурс. Като прибавите и около 30-35% социални, здравни и всякакъв вид данъци и осигуровки, сами разбирате, че сивият сектор разполага с 50% повече ресурс от белия, като не внася задължения към държавата", коментира Кукушева.
Добави Коментар