Теменужка Петкова: Краденият ток поскъпва (ВИДЕО)
От 1 юли краденият ток поскъпва с над 75%. Това означава, че една несправедливост, която години наред съществуваше, вече е на път да бъде преодоляна, каза в „Тази сутрин“ по бТВ енергийният министър Теменужка Петкова.
„До този момент, когато се установи кражба на електрическа енергия, човекът, който е злоупотребил, плащаше тока на цена по-ниска от останалите изрядни битови потребители. Тази цена обаче е завишена три пъти“, обясни министърът.
Ако знаех, щях да плащам по-ниска цена, пошегува се водещият Антон Хекимян.
Тази кражба на електрическа енергия плащаме всички ние, отговори Петкова.
„Има цели махали, в които се краде ток. Как ще им вземете парите?“, попита водещият.
„ЕРП-та са създали добра организация. Изнасят се електромерите на достъпни места и недостъпни за крадците“, заяви енергийният министър.
„Ще бъде искана дерогация (б.а. частична отмяна на определен закон) за всички въглищни централи. Те трябва да докажат, че разходите, които ще бъдат извършени за инсталиране на сероочистващите устройства, в пъти ще надвишават ефекта за екологията. Това е основният акцент, върху който ще съсредоточи своето внимание Европейската комисия“, добавя Теменужка Петкова. Освен двете американски централи, дерогация ще бъде искана и за "ТЕЦ Марица изток 2", както и за всички, които не са държавна собственост, защото разглеждаме енергийната система като едно цяло, подчерта тя.
Енергийният министър съобщи, че „Росатом“ има интерес да участва като изпълнител в АЕЦ „Белене“ и определи това като много добър знак. Когато конструкторът по проекта е и изпълнител по реализацията му, това е гаранция за сигурност, за качеството на тази централа, обясни тя.
Дали обаче ще се строи централата предстои да бъде решено. Това решение зависи и от доклада на БАН, който трябва да е готов през септември и обхваща всички аспекти на проекта от правна, техническа и икономическа страна.
„Държавата тепърва ще търси стратегически инвеститор за проекта, каза Петкова. След като платихме задължението си на „Атомстройекспорт“, до края на септември ще имаме два завършени реактора, за които трябва да имаме решение какво ще правим. Когато оборудването дойде в България, ще отделим активите и пасивите, свързани с проекта, и ще опитаме да реализираме успешна процедура по приватизация във връзка с този проект“, каза още Теменужка Петкова.
4
Коментара по темата
4.
до коментиращите
22.06.2017 12:48:21
Абе, българи. Питайте един прост електротехник как ни работят ЕРП - тата. Елементарно - намалят поне с 8-10 % честотата/MHz/ на подаваната електроенергия,която по закон трябва да е 50 мегахерца. Това не се усеща на практика от битовите уреди, освен, че ще сготвиш яденето за 45 минути, вместо за 30. От пада на честотата рязко се вдига стойноста на тока/ампеража/, а оттам и потребяваната мощност/ватовете/, която пък се отчита от електромера. Елементарно Уотсън. Електромерите са си наред, будалкат ни с проверките им при наличие на жалба. Те отлично знаят , че са наред. Просто с един мултицет си проверявайте отвреме навреме честотата на електричеството в контакта - трябва да е 50 херца, да, ама не.
3.
Ако...
22.06.2017 12:31:23
Ако не бяхме спрели реактори (по искане на ЕС!) в Козлодуй, ако бяхме построили Белене (пак спрян по заповед от Брюксел!) ,сега щяхме да имаме евтин ток и приходи от износ за други страни, както беше преди години! КАК обаче да стане това с тези продаждни и послушни "политици", които нямат стратегическо, национално мислене? Само личен интерес!
2.
2
22.06.2017 12:18:11
Не е скъп тока, заплатите са ниски. При цена 8-9 евроцента за кВТ. и 2000 кВТл на месец да харчиш, са 160-180 евро. Смешни пари за нормална държава.
1.
компетентен
22.06.2017 11:04:07
А, кога ЕРП-та ще спрат да крадат с помощта на КЕВР , мултимилионери станаха, заплатите им по над 3000 лв. месечно , как става това и все реват, че на тока цената била ниска - всичко на гърба на потребителя ...