Петър Кънев към КЗК: Пречите на нормалната работа на българския бизнес, губим европейски пари
Ключови думи:
Петър Кънев, КЗК, Юлия Ненкова, Димитър Кюмюрджиев, БСП, ДПС, Бургас, парламент, ГЕРБ, Обединени патриоти, Воля
„Пречите на нормалната работа на българския бизнес. Кажете, какво да ви помогнем.” Това призова председателят на парламентарната икономическа комисия Петър Кънев в обръщение към ръководството на КЗК.
Бургаският депутат направи изявление от трибуната на Народното събрание по повод разглеждане на годишния доклад за дейността на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за 2016 г.
Петър Кънев си беше набелязал три проблема в работата на КЗК. Според него може би най-важният от тях е свързан с бизнес средата. Депутатът от „БСП за България” коментира: „Натоварването на комисията в областта Закон за обществени поръчки (ЗОП) става все по-голямо и това го има в доклада. По новия ЗОП процедурата е доста тежка и в момента имаме процедури, които реално се точат по година и половина – две. Губим европейски пари. Когато се провежда една процедура, продължава няколко месеца. След това започват обжалванията, примери – колкото искате; вземете и тол-системата. Отиват още пет-шест месеца. След което започва обжалването в съда – отиват още няколко месеца.”
Г-н Кънев уточни, че не обвинява КЗК, защото натоварването им е голямо. После обаче добави: „Това и в (икономическата) комисия ви е предложено, вие сте общо взето орган, избран в този парламент и за съжаление няма на кой да се оплачете. Трябва да се оплачете на нас, за да ви помогнем. Щатове ли ви трябват, какво ви трябва, не знам, но това не може да продължава. Пречите на нормалната работа на българския бизнес. Кажете, какво да ви помогнем!”
Петър Кънев открои като втори проблем това, че КЗК се занимава приоритетно със ЗОП, при положение че този орган е бил планиран да се бори най-вече с картелите и монополите (по изисквания на Европейския съюз).
„Никой не си представяше тогава, че КЗК ще се превърне в една първа съдебна инстанция по Закона за обществените поръчки. В момента 90% от цялата работа на тази комисия, която беше създадена за друго, е само Закон за обществените поръчки. Струва си по тази тема - тя е сериозна тема, тежка тема, тема на политическо решение - отново да се помисли. Така ли ще продължим и за в бъдеще”, заяви бургаският депутат.
Най-безобидната забележка на Кънев беше, че вместо да се явяват всички членове на КЗК в парламента (както и при изслушването в икономическа комисия), това правела само председателката Юлия Ненкова. Днес тя пристигна със заместника си Димитър Кюмюрджиев, но отсъстваха останалите петима членове.
Петър Кънев обясни, че КЗК е колективен орган и той е гласуван в парламента. Годишният доклад не бил на председателя, а на цялата комисия.
Юлия Ненкова не отговори подробно на критиките. Тя каза, че е нормално КЗК да е първа инстанция за жалби по обществени поръчки и това било стандартно положение за страните в ЕС. Освен това регулаторът имал уеднаквена практика за работа по ЗОП.
Като цяло БСП, „Воля” и „Обединени патриоти” (ОП) отправиха упреци към ръководството на КЗК. Особено остър беше икономистът Румен Гечев от „червените”, който припомни с цитати на Юлия Ненкова – как тя обявила, че има доказателства за картел в горивата, а след това се отметнала.
В крайна сметка докладът на КЗК бе одобрен, но не получи голямо мнозинство. 84 от депутатите бяха „за”, 50 - „против” и 8 - „въздържал се”.
Отчетът бе подкрепен единодушно само от ГЕРБ. „За” бяха и повечето депутати от ОП. Твърдо „против” бяха БСП и „Воля”.
От ДПС предпочетоха да не взимат отношение. При гласуването от тях участваха само шест депутати – 1 „против” и 5 „въздържали се”. Добави Коментар