Скъпи ли са българските документи за самоличност и защо себестойността им е тайна
Ключови думи:
лични карти, МВР, България, Румъния, Гърция, Германия, Латвия, Испания, Италия, МПС, паспорти
Защо издаването на лична карта в България струва 18 лева и скъпо ли е това? Потърсихме отговора в Министерството на вътрешните работи и през справка с цените в други европейски страни.
Стойността на личната карта у нас всъщност може да варира в широки граници според различни обстоятелства. В сайта на МВР са посочени тарифите за картите, за червените (международни) паспорти и за свидетелствата за управление на МПС.
Най-скъпо струва експресната поръчка за червен паспорт. Ако искате тескере в рамките на осем работни часа, трябва да платите 200 лева.
Стандартната цена на лична карта за лице без увреждане и на възраст между 18 и 58 г. е 18 лева. Много или малко е това?
В Уикипедиа има таблица с информация за различни държави в Европа. Посочените данни за България са доста точни, така че можем да съдим, че това вероятно е така и за останалите страни.
Оказва се, че практиките са много различни. Така например в съседна Румъния цената на личната карта е само 12 леи, което е около 5,6 лева – т.е. повече от три пъти по-евтино. По заплати там обаче отдавна са ни задминали.
В южната съседка Гърция пък цари „социализъм“ - там издаването на лична карта е безплатно за гражданите. (Явно неслучайно тази държава от няколко години перманентно е под заплаха от фалит.)
Любопитното е, че държави, много по-богати от нас, също издават документите без пари. Така е например в Малта, Франция, Полша, Словакия, Унгария, Гибралтар.
В някои страни цената е приблизително като в България – Литва (8,6 евро), Испания (10,6 евро), Латвия (14,23 евро). В Италия пък е само 5,42 евро.
В някои държави цените обаче са доста солени – Австрия (61,5 евро), Финландия (53 евро), Холандия (50 евро), Германия (28,8 евро).
В България цените са сред най-вариативните според това към коя група принадлежи лицето и с каква бързина иска да му бъде издаден документът, показват данните.
Опциите са цели 14.
Има няколко възрастови групи, както и преференции за лица с увреждания. Освен това има обикновена (до 30 дни), бърза (до 3 работни дни) и експресна (до 8 раб. часа) услуга.
Картата е безплатна за деца (14 – 16 г.), както и за лица над 70 г.
Попитахме Министерството на вътрешните работи с каква процедура е определена стандартната цена от 18 лева.
От отговора става ясно, че стойността е продукт на методика, утвърдена от министъра на вътрешните работи. От ведомството припомнят, че са предвидени социални преференциални цени и безплатни услуги.
„Цената на личната карта е определена така, че тя да бъде достъпна за всички български граждани, тъй като е задължителен документ за самоличност. Във връзка с това и съгласно посочената Методика, крайната цена е намалена спрямо нейната реална стойност“, твърдят от МВР в отговора си пред „Флагман“.
Попитахме и каква е себестойността на една лична карта. Това обаче се оказа търговска тайна. Наетото дружество – изпълнител „Веридос Гмбх“ е поставило условие - информация, свързана с конкретната стойност на бланките за документи, да не се разкрива от МВР, заявяват от ведомството.
Попитахме дали се предвижда промяна на цената заради структурната реформа и обособяването на отделно държавно предприятие „Център за предоставяне на услуги“.
„Тези промени не се отразяват върху формирането на цената на българските лични документи, поради което към настоящия момент не се предвижда промяна в цената на последните“, е отговорът от МВР.
2
Коментара по темата
2.
uzoda
20.06.2017 18:25:31
lagman mersi za snimkata shte si q dobavq v kolekciata:)))
1.
А по конституция как е?
20.06.2017 10:34:19
Тази практика с тайната и скъпите документи е почната още от саша безуханова, питайте нея. Само да не се окаже че са навързани като черва с плевнелиев и прокопиев че тогава и костоваците и лозан панов и антонета цонева ще ви вдигнат мерника