Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нови правила за електронните транзакции въвежда директива на ЕС: Парола и ирис на окото за плащане по интернет

Ключови думи:
За да плащаме по интернет, ще бъде необходимо да използваме две пароли или код и ирис на окото. Това са част от по-строги правила за онлайн плащанията, които се въвеждат с нова директива на ЕС, стана ясно от думите на подуправителя на БНБ и ръководител на управление "Банково" г-жа Нина Стоянова при откриването на Финансовия форум "Иновации".

С дигитализацията на услугите и иновациите в сферата на плащанията настъпиха промени, което наложи приемането на нова Втора директива за платежните услуги във вътрешния пазар, по чието транспониране работим от края на 2016 г., каза Нина Стоянова. Директивата осигурява защита на ползвателите на платежни услуги, осъществявани в интернет или по друг дистанционен способ, и въвежда задълбочено установяване на идентичността на платеца. То включва използването на поне два елемента за идентификация при извършване на плащане, категоризирани като знание (нещо, което само ползвателят знае), притежание (нещо, което само ползвателят притежава) и характерна особеност (нещо, което характеризира ползвателя).

От тези три елемента в практиката досега най-често прилагани от доставчиците на платежни услуги са паролите (нещо, което само ползвателят знае) и еднократни динамични кодове за потвърждаване на дадено плащане, генерирани от токен устройства или получени чрез съобщение през личния мобилен телефон или имейл (нещо, което само ползвателят притежава). Относно третия елемент, касаещ характерна особеност на клиента, т.е. нещо, което характеризира ползвателя, може да бъде посочена идентификация чрез биометрични данни, като например пръстов отпечатък, разпознаване на ириса и др., каза Нина Стоянова.

Целта на промените е да се създаде по-сигурна среда за онлайн плащанията. Новата директива въвежда два нови вида платежни услуги, извършвани изцяло в интернет - иницииране на плащане и предоставяне на информация за сметка, и въвежда редица изисквания към доставчиците, които ги предлагат (банки, платежни институции и дружества за електронни пари).

Директивата ще бъде въведена с нов Закон за платежните услуги и платежните системи, който се очаква до средата на годината да бъде изпратен в Министерството на финансите за внасяне в Министерски съвет и за приемане от Народното събрание при спазване на срока за въвеждане на директивата от държавите - членки на ЕС, до 13 януари 2018 г., каза Нина Стоянова.

В новия закон ще бъдат пренесени и текстовете на останалите директиви, регулиращи платежната инфраструктура и услуги - Директивата за окончателността на сетълмента, Втората директива за електронните пари и Директивата относно съпоставимостта на таксите по платежните сметки, прехвърлянето на платежни сметки и достъпа до платежни сметки за основни операции.
1
Коментара по темата
1.
Ме
15.06.2017 08:41:49
А анален отпечатък не искате ли? Тъпи бюрократи!
  Добави Коментар
Животновъди убиват фермери в Нигерия От началото на април: От „Гранична полиция“ са връчили 2384 електронни фиша Глобите са на стойност над 320 000 лв.
Тежка катастрофа на пътя Смолян - Девин, бебе на девет месеца е пострадало Причината е несъобразена скорост За пример: Ученици от София събраха над 5 хиляди лева за пострадалите в Кочани Учим децата на първо място да бъдат добри хора, споделя директорът на училището Мария Иванова
23 катастрофи през изминалото денонощие, един загинал В столицата са станали 16 леки ПТП-та Без задръствания по магистралите на Велика събота Екипите на полицията остават по пътищата
3 зодии ще натрупат пари след 19 април 18 април 2025 19 30 Сподели във Facebook Сподели във Telegram Жителите на Киев изпращат 1100 дрона за фронта Кличко: Поредна пратка необходима помощ
Икономисти успокояват: Митата на Тръмп няма да засегнат България Реалният ръст на БВП ще се ускори до 3,1% на годишна база през 2025 г., очакват експертите Как са спестявали българите в древността? He пapи в бpoй, a зeмя, злaтo и cpeбpo. He в бaнĸa, a вĸъщи или в cĸpивaлищe
Навършват се пет години от смъртта на Милен Цветков Журналистът загина в катастрофа на бул. “Черни връх” Благодатният огън ще пристигне в Русе от Гюргево Българска делегация няма да пътува до Израел