Здравни парадокси: Обучаваме годишно 600 лекари, 500 отиват в чужбина!
Леви, десни, либерали в парламента – всички се оказаха единодушни, че проблемите в родното здравеопазване са сериозни, болници фалират, лекарите не достигат, пациентите умират.
600 лекари завършват в България годишно, а подадените молби за заминаване в чужбина са 500, обясни Анелия Клисарова от БСП по време на разискване в Народното събрание за състоянието на болничната помощ в страната.
Според нея основният проблем за това са трудностите със специализациите, защото когато няма свободно място за младия лекар, който иска да получи специалност, му се налага да се издържа сам и естествено да започне втора работа.
"Отиват в чужбина, работят за други пациенти, а ние пишем наредби, това се получава накрая", обобщи тя.
А иначе и от БСП, и от ГЕРБ обявиха, че дълговете на болниците вече са над 500 милиона лева и всяка година се налага актуализация на бюджета на НЗОК.
Червеният депутат Георги Михайлов видя вината за това във факта, че лечебните заведения в страната са твърде много и източват НЗОК.
Здравният министър Николай Петров отчете, че имаме 343 болници и е ясно, че няма как парите от НЗОК да стигнат за всички. Той се обяви и против отпадането на лимитите, защото според него така се трупат дълговете.
"Не може да има тотална и пълна свобода, а говорим за задължения само на общински, областни и университетски болници, но не и на частни, което показва, че явно моделът им на работа е успешен. Контрол, контрол и пак контрол, и публичност", призова Петров.
Даниела Даридкова от ГЕРБ, която оглавява здравната комисия в НС, също призна, че задълженията на болниците вече са минали психологическата граница, а тази година състоянието на НЗОК изглежда особено тревожно.
Зам.-шефката на парламента Нигяр Джафер от ДПС коментира, че в последните години стана практика да фалират общински болници.
"17 от тях отидоха в небитието, сега говорим, че има заплаха за фалит на областни болници и е въпрос на време това да стане", каза тя. Според нея дефицитът на Касата се прехвърля от година в година и още с приемането на бюджета се говори за актуализацията му.
Имало пет причини за това положение - навлизането на нови методи за диагностика и лечение, прекъсването на функционалната връзка между отделните звена на лечението, неосъщественото прехвърляне на дейности към доболничната помощ от болничната, което води до свръххоспитализация, социалните функции, които изпълняват болниците.
Освен това, според Джафер, болниците фалират и заради липсата на лекари и сестри.
Съпартиецът й Хасан Адемов добави, че тежкото положение на системата е и поради липсата на мерки за профилактика и превенция на здравето, както и за продължително лечението.
В крайна сметка депутатите решиха, че до две години трябва да бъде въведена системата на електронното здравеопазване – електронно досие, електрона здравна карта, електронна рецепта и електронно направление.
По предложение на ГЕРБ два пъти в годината, през юни и декември, здравният министър ще представя пред ресорната комисия в парламента актуалното финансово състояние на болниците.
5
Коментара по темата
5.
doctora
09.06.2017 23:23:08
Когато една нация започне да цени и да сваля шапка на лекарите и учителите си тогава ще е достойна за уважение! Докато това не стане те ще бягат в държавите където тези професии са издигнати на пиедестал от обществото! До 2 искам да ти кажа че нищо не дотираш ти и данъкоплатеца и докато има такива глупави хора като теб лекарите ще се редят на терминал 1 и 2 !
4.
Жеко
09.06.2017 15:29:16
Независим одит в държавните болници . Премахване на бордовете и пряко наблюдение от министерството.Премахване на влиянието от партии и ревизия на болничните имоти.Премахване на посредничиските фирми източващи болниците.Управляващите нямат интерес.
3.
антиГЕРБаджия
09.06.2017 13:17:15
Докато в обявите за сервитьорки заплатите започват от 1500 лв. , а при лекарите от 600-700,това ще бъде състоянието на родното здравеопазване. БЛАГОДАРИМ ТИ ГЕРБ!
2.
Предложение
09.06.2017 13:11:00
Всеки студент по медицина, който е завършил по т.нар "държавна поръчка" (демек, субсидирана чрез данъците ни) още при постъпването си да подписва договор, че след дипломирането си ще работи в България минимум 10 години. Ако не е съгласен - да премине в платена форма на обучение. Ако после наруши договора - да бъде така добър да си плати цялото дотирано обучение, включително с неустойките. Същите правила да се въведат и при други специалности, които изпитват недостиг на специалисти - мед. сестри и т.н. Не става оредяващите съвестни данъкоплатци в бедна България да дотират обучението на лекари, които веднага след завършването си да бягат в богати страни!
1.
аман
09.06.2017 12:48:38
стига простотии, идиоти такива. не че някой ще ме чуе, мен или всеки друг стоящ зад компютъра и пишеш. нищо не се провменя, само простотиите стават все по-големи и по-големи. Божеееее, какво ще правим?