Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Дисидентът Мохамед Узункъш събра 100 души край Кърджали, учредява нова партия

Ключови думи:
Дисидентът Мохамед Узункъш събра съмишленици в хотел край Кърджали, за да учреди нова партия – това гласи най-коментираната политически „новина“ в града край Арда в последните дни.

Роденият преди 59 години в кирковското село Веслец Мохамед Юсеинов Юсефов е основател и лидер на нелегалната организация „Дългата зима" (на турски - Узун къш, uzun kış). Сочена е от службите за най-голямата  нелегална организация на турците в България в годините на комунизма. През периода 1985-1986 г. се бори срещу  преименуването на турците и асимилаторската политика на Възродителния процес.

Когато е на 28 години Мохамед е задържан от Държавна сигурност и осъден на 20 години затвор за антидържавна дейност. Заедно с него са арестувани над 100 души, но само 9 получават тежки присъди. Лежи в затворите в Стара Загора и Пазарджик. Освободен е през юли 1990 г. Изселва се в Турция, където получава фамилията Узункъш. Живее в квартал „Гьорукле" в Бурса.

„Имаше голям форум в хотелски комплекс край Кърджали, но не е ставало дума за създаване на партия“, коментираха пред 24rodopi.com организатори на семинара.

На 26 и 27 май Гражданско сдружение ЕВЕТ, с подкрепата на фондация „Конрад Аденауер“, организира конференция на тема: „Междукултурният диалог – отговор на предизвикателствата пред междуетническите отношения в България. Политическа интеграция в дясно“. Във форума се включиха представители на сдружението от цяла южна България. Лектори бяха доц. д-р Антоний Гълъбов и проф. Антоанета Христова.

При откриването Ергин Емин, председател на ЕВЕТ, посочи че "Европейският етнически модел е интеграция чрез политическата система и партиите, регистрирани в държава от Европа и чрез техните идентични посестрими като ЕНП, ПЕС, либералите.

Партиите в България отказват да интегрират представители на етносите, различни от българския, с малки изключения. Организацията ЕВЕТ работи за интеграцията на малцинствата чрез политическата система, защото това е мостът към междукултурния диалог. ОССЕ в Германия прилага този модел – имигрантите от Турция са представени на всички публични нива, в Ландтага и Бундестага, в университетите. Т.е. в началото е политическата интеграция, която там е изключително успешна, следва културната на третото поколение турци в страната. Ние и нашите партньори от фондация „Конрад Аденауер“можем да адаптираме модела според българските условия“.

Той представи промените в устава на организацията, ориентирани в духа на междукултурния диалог, базиран върху опита в България.

На форума бе прочетено и решение за възстановяване на клона на сдружението в Кърджалийска област. УС на ЕВЕТ утвърди за председател на клон ЕВЕТ – Кърджали, бизнесмена Танер Дурмуш, за секретар бе излъчен Алиосман Яшар, който е бивш кмет на община Джебел. Създават се представителства и в Турция. Представител за Анкара е г-н Сеит Хаджиев, за Истанбул - г-н Юджел Шабаноглу, за Бурса - г-н Мохамед Узункъш, за Измир - г-жа Айтен Шенол.

Приветствия към участниците поднесоха – г-н Иван Сотиров, п-л на Гражданско сдружение „Достойнство, отговорност и морал“ (ДОМ) и г-н Мохамед Узункъш.

При презентацията на темата „Политическа социализация и интеграция в дясното политическо пространство в България“, доц.Антоний Гълъбов заяви: „Смисълът на демокрацията е те като всички български граждани да могат да участват пълноценно в политическия живот през партиите, които са най-близки до тях. Никой не може да ме убеди, че между селскостопанските производители, които са български турци, и земеделските партии у нас, не може да има диалог. Никой не може да ме убеди и, че хората с конкретни проблеми не могат да си изберат коя друга партия може да ги представлява, а това да бъде грижа само на една. Няма нищо по-лошо от този тип монопол. То е като гето – заключено е и отвътре, и отвън от онези, които не искат да влязат. Няма нищо по-лошо в етническата политика на една държава от ефекта на подобно двойно заключване. Не е вярно, че една група от българското общество има партията си за всичко – за икономика, за земеделие, култура, образование и е само тя, а всички останали хора могат да си избират друго. Докато това е така, държавата не може да функционира пълноценно“.

На втория ден от конференцията на аудиторията бе предложена специално подготвена анкета за анализ на политическата интеграция в дясно на турците и мюсюлманите в България. Анализите ще са част от предстоящ „наръчник“.

Следващата конференция за структурите на сдружението ще се проведе в края на юни в град Разград.
2
Коментара по темата
2.
Караджата
05.06.2017 08:01:17
Поредната етническа партия!
България загива, погребаха я продажните политици и държавници!
1.
Анонимен
04.06.2017 21:40:39
Така успешно са се интегрирали в Германия, че са й разказали играта.
  Добави Коментар
Ето какво време се очаква в България В планините може да вали сняг Свали много килограми Галя с прекрасна визия
Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда
Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион
73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан
Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити
Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка Ученик обра учителка В САЩ