Художници доказаха: Слънчака не е само място за алкохолен туризъм и чалга, но и за изкуство
Организатор на събитието, който е под надслов „Когато планината срещна морето”, е видният ресторантьор Асен Георгиев от Смолян. Той прие художниците в собствения си хотел „Таня” в морския ни курорт. Своите визуални открития на Слънчев бряг представиха Божидар Тонев, Валентин Узунов, Владимир Пенев, Димитър Рашков, проф.Димитър Чолаков, Здравко Палазов, проф.Ивайло Мирчев, Николай Певичаров, Николай Янакиев, Росен Русев,Радостин Дамазков, Станимир Видев, Стефан Пенчев, Стефан Янев, Сули Сеферов, Чавдар Петров.
След края на пленера майсторите на четката показаха произведенията си на изложба. Тя бе открита снощи в ресторанта на хотела. Събитието предизвика огромен интерес. За да разгледат творенията им, освен техни колеги, дойдоха известни политически и обществени личности.
Картините в изложбата са различни – присъства морето, присъстват най-различни теми, провокирани от престоя на творците в Слънчев бряг.
Художникът Владимир Пенев, който е син на големия поет Пеньо Пенев, разказа пред Флагман.бг, че Слънчев бряг е едно прекрасно място, където се случват и други неща, различни от алкохолния туризъм.
„Слънчев бряг не е само пиене и жени, търсещи приключения. Тук се организират и други пленери, но за тях не се говори. Пленерът не е нужно да бъде в дива среда, напротив – в една такава луксозна обстановка също се създават произведения. Защото целта е да се направят прекрасни неща, но и да общуват самите художници. Повечето ние се познаваме, знаем си творчеството, но живото общуване не е като „Честито колега, прекрасна изложба, с гръб към картините и с чаша. Повечето откривания са такива. А тук процесът на работа, на създаване – всяка една картина, която виждате, е създадена тук през тези 10 дни”, каза художникът.
Той бе впечатлен от организацията на събитието и неговия инициатор Асен Георгиев. Ресторантьорът осигурил най-добрите художествени материали за майсторите на четката.
„Бил съм на много пленери, където се пробутват съмнителни материали. Тук нямаше ограничения, мечтата на всеки художник – много платна и много бои. Каквото поискахме от него, той го направи, винаги самият той е на заден план. Такива хора няма. Човек, който казва, че не разбира от изкуство, а в същото време прави всичко за художниците”, обясни още Владимир Пенев.
Изложбата бе открита със слово, изпратено от именития български художник Светлин Русев, който не можа да присъства лично. Разговорът на творците продължи на изискан коктейл в ресторанта на хотела.
Добави Коментар