Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Спасяват "вечния длъжник" с 10 години абсолютна давност

Ключови думи:
Въвеждане на 10 годишна абсолютна давност за всички борчове ще спасява "вечния длъжник" у нас. Такава поправка в Закона за задълженията и договорите са внесли депутати от ГЕРБ, начело с шефа на правната комисия Данаил Кирилов, заедно с цял пакет поправки в ГПК и други закони, пише в. "Монитор".

В момента липсва каквато и да е възможност едно физическо лице, когато не може да погаси своите изискуеми задължения, да започне процедура по фалит, уточняват в мотивите си вносителите. Това водело до все по-голямо затъване на длъжниците, с което нито можели да си стъпят на краката, нито да се издължат.

По принцип в закона има въведени пет и тригодишна давност за различни видове дългове, но тя се прекъсва при предявяване на иск или възражение, или с предприемане на действия за принудително изпълнение от страна на кредитора. Със задвижването на такава процедура пък започва да тече нова давност и така спиралата може да продължава до безкрай. Чрез въвеждането на 10-годишен давностен срок за погасяване на публични и частни задължения на физическите лица ще се даде шанс на гражданите да започнат от нулата, на чисто да градят своята семейна икономика, подчертават още вносителите. Освен това абсолютната давност нямало да отмени сегашната пет и тригодишна за отделните борчове. Според вносителите избраният 10-годишен срок нямало да накърни и интересите на кредиторите, тъй като той бил достатъчен за събиране на вземанията.

С поправките в ГПК пък се предвижда процедура, при която да се предпазят длъжниците от продажба на запорираното им имущество от продан на безценица. За вещи над 5000 лв., автомобили, кораби и самолети се въвежда правилото за задължително назначаване на вещо лице. Освен това се вдига и началната продажна цена при търговете - от сегашните 75% на 85% от стойността, а при следващи търгове тя няма да може да пада с повече от 10%
7
Коментара по темата
7.
Браво
26.06.2020 10:50:29
Най-накрая да се спасят хората,които толкова години се измъчиха с тези кредити и непосилни лихви...разболяха се от притеснения,без работа останаха...ужаси,угаси...трябваше по-рано да се Спасят цели семейства...разбиха се ,побърка ни тази България с банковата мафия и ниския стандарт и липсата на добри закони за Хората!
6.
Ами поръчителят?
31.05.2017 16:54:28
Когато някой льольо не си плати кредита, щото не си е преценил възможностите /ама му е било хубаво да харчи/ на пангара е поръчителят. Банката като си ги събере от него, той после кво да прави бе, Робин Худовци, дето защитавате длъжниците? Сега излиза, че след 10 години и той ще пие студена вода
5.
Az
31.05.2017 14:12:06
Явно никой не разбира, че когато нормалния кредитор не може да си събере дълга по нормален начин, тогава ще останат само измамници и коректните длъжници наистина ще страдат. Иначе всеки иска да вземе едни 100-200 хиляди, които да не връща, но такъв филм никъде по света няма. Кредитирането е бизнес, хубав или лош, той съществува само защото много хора имат нужда от кредити. Лошото е, че у нас не се говори за правата на коректните кредитор и длъжник, а се залита в посока как да се защитават некоректните. Аз лично нито имам да давам, нито на мен ми дължат, но се изумявам от нахалството на хора теглили огромни суми, платили две вноски и спрели, как се представят за борци за права, а всъщност са обикновени хитреци, които не искат да връщат това, което са взели. И накрая - освен на банки, пари се дължат на държава, граждани и други фирми. Какво да правят те, като закона ще пази длъжниците им? Имате ли представа как хиляди фирми са фалирали, само защото с години не могат да си съберат дълговете от некоректни партньори? За какъв бизнес говорим, като разплащанията зависят само от добрата воля и няма сила, която да накара некоректните да спазват договорите си и да плащат дължимото?
4.
Иван Иванов
31.05.2017 12:59:59
Браво,това което дте нсписали е точно така!Алчните изроди нямат никаква разбираемост!Някой ще каже-ЗАЩО СИ ВЗЕЛ?Аминвзел съм,защото съм получавал 3000 лв заплата -теглил съм кредит 10 000 лв,оставам без работа,върнал съм 2000 от кредита и в момвнта нямам от къде да плащам....и какво?идват и ти кзват вземаме ти апартамента!Чакай бе идиот,аз да съм заложил апартамент-а?да ама не никой не те пита!Леко по леко ще се отрежат крилата на тези било банки,било фирмички като ИЗИКРЕФИТ....и т.н !Не да ри пращат мутри....а те да ти се молят да ги върнеш--АКО ИМАШ!Както е в нормалните държави! До номер 1-ти си уникален селяндур!
3.
Иван
31.05.2017 11:28:45
Трябва да се вкара закон,който да забранява на банката да изземва жилищата на семействата с едно домакинство,когато е доказуемо,че кредита не е спрял да се изплаща безпричинно.До коментар #2 : Aко имате документи,с които да докажете,че сте внесли такива пари,и все пак са ви взели апартамента,се обърнете към Страсбург,дано наистина този закон влезе в сила,понеже доста хора са в това положение в момента!
2.
До Az
31.05.2017 11:14:51
Така,като чета ,вие работите или като банков служител ,или като съдия изпълнител.Кредитора дано никога не си събере задълженията!Без значение от коя банка е! При ипотека от 50 000 лв,след като настъпи ктизата през 2009г,фирмата в която работихме със семейството ми фалира.Банката (няма да назовавам имена) не прояви и какво разбиране,че 6 месеца всички работници бяхме със запор на заплатите,на 6 месец и 1 ден бяхме осъдени,и от там за супер кратко време сумата от 45 000 лв взе да се изстрелва в небесата,главници по 4500 лв на месец,измислени такси,накрая ни накараха да теглим кредит от същата банка уж да покрием по-голям част от задължението! В крайна сметка - върнах след като разпродадат всички вземи,всяко нещо което подлежеше на продан!Не им стигна,парите ставаха все повече и повече,накрая при 50000 кредит,върнахме към 40 000 за 3 години,взеха ни апартамента в центъра на Бургас,до БСУ ,където знаете колко струва кв. Метър... И го продадоха за 40 000 лв.!! На 5 търг... И останаха да им връщаме още 40 000 лв!!!! Банките имат право да ви съсипят живота,държавата им го дава,ако имаше фалит на частно лице,в момента нямаше да живея на квартира! Жалко е ,че не виждам как ще го приемат този закон,банките няма да го допуснат това нещо...
1.
Az
31.05.2017 10:36:25
Началната цена при публична продан трябва да е 0 лева и колкото се даде на търга - толкова. Това е пазарната цена. Щом никой не е склонен за даден апартамент да даде, примерно, 30000 лева, значи той не струва толкова. Иначе собственика може да си твърди, че струва и 100000. В момента стотици хиляди имоти са изнесени на продан, но никой не иска да ги купи и кредитора не може да си събере по никакъв начин дълга.
  Добави Коментар
Зимната разходка може да е извънредно опасна Изненадваща ситуация в САЩ Спа с 1000 мъже, но иначе е... "Тиха, сякаш срамежлива..." 
Откриха изложба с древни находки, вицепрезидентът във възторг Плодовете на вашия труд са нова голяма доза самочувствие, че сме велик народ, каза Илияна Йотова на археолозите Силно замърсяване на водата в... Италия
Разтърси мрежата Диона със скандални думи Чудна зимна супа Вкусна и полезна
Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада
Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка
Пише история Станимир Стоилов е като фурия начело на турски отбор Каза много тежки думи Какво става с музиката в България?