Кои се консултират при президента за националната сигурност и какво поискаха протестиращите от тях (СНИМКИ)
Ключови думи:
Волен Сидеров, Бойко Борисов, Правосъдие за всеки, Главчев, парламент, президент, правителство, Марешки, Гергана Стефанова, Красимир Каракачанов, Корнелия Нинова, Карадайъ, Цветан Цветанов
Под възгласи „реформа” започна Консултативният съвет за национална сигурност при президента. Темата на сбирката при държавния глава е „Рискове и заплахи за националната сигурност на Република България и необходими мерки за нейното укрепване”.
В президентството първи пристигна лидерът на „Атака” Волен Сидеров, който в момента председателства парламентарната група на „Обединените патриоти”. След него бе финансовият министър Владислав Горанов.
После с автомобил и тъмни очила пристигна зам.-председателят на парламента и лидер на „Воля” Веселин Марешки. Не бе забелязана обаче формалната председателка на парламентарната група Гергана Стефанова.
С голям кордон последователно пристигнаха и шефът на парламента Димитър Главчев и премиерът Бойко Борисов. Последният махна на протестиращите, които посрещаха всеки един с викове „реформа”.
На събитието пеша пристигнаха председателите на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, на „БСП за България” Корнелия Нинова и на ДПС Мустафа Карадайъ.
Дойде и министърът на отбраната Красимир Каракачанов, който удостои с внимание протестиращите, като се обърна към тях, вероятно за да прочете транспаранта, който те държаха: „Съдебна реформа сега!”
Митингът „на кафе” пред президентството бе организиран от Инициатива „Правосъдие за всеки”. Сред протестиращите бе и актьорът Ивайло Захариев.
От „Правосъдие за всеки” са внесли писмо до президента, с което предават исканията на участниците в „Марша за европейско правосъдие” преди седмица. Те смятат, че основен проблем на националната ни сигурност е липсата на реална реформа в правосъдието и конкретно в прокуратурата, която често е обвързвана с олигархични и задкулисни интереси и с покровителство над висши политически фигури.
Добави Коментар