Ердоган смъмри Меркел
"Попитахме: "Как можете да направите това ", посочи държавният глава, цитиран от в. "Хюриет". След опита за преврат десетки турски дипломати и високопоставени служители потърсиха убежище в Германия, тъй като Анкара продължи репресиите си срещу тези, заподозрени в връзки с живеещия в САЩ мюсюлмански духовник Фетхуллах Гюлен. Именно него Анкара обвинява за опита за преврат, съобщава БГНЕС. Германски медии съобщиха този месец, че много турски военни и техните семейства, притежаващи дипломатически паспорти, вече са получили политическо убежище.
Според Ердоган, Меркел му е казала, че „не трябва да отправя вината към нея“. Отношенията между Берлин и Анкара се обтегнаха още през юли, но се влошиха рязко преди броени седмици покрай кампанията за референдум за разширяване на правомощията на Ердоган. Напрежението се засили и след като турските власти арестуваха журналиста Дениз Ючел от в. „Ди Велт“, срещу които бяха повдигнати терористични обвинения. Вчера немското вътрешно министерство съобщи, че 217 от молбите за убежище идват от турци, притежаващи дипломатически паспорти, а други 220 са били от лица с паспорти, издадени на други държавни служители и зависимите от тях лица.
Не е официално известно колко са получили убежище или колко от тях са от военни. Ердоган също така каза, че въпросът за германските депутати, които искат да посетят военната база "Инджирлик" край Сирия, също е обсъдена от двамата лидери.
Анкара не позволи на германските законодатели да посетят базата този месец, а държавният глава каза, че Турция предварително иска списък с онези, които ще дойдат, защото някои депутати "открито подкрепят терористите". Законодателите оттеглиха посещението си, но не и преди Берлин да предупреди, че може да премести 250-те си военни служители, разположени в базата, на друго място в региона, най-вероятно Йордания.
Добави Коментар