Не мога да си представя какво би било състоянието на аптечната мрежа, ако го нямаше Медицинския колеж в Бургас
- Д-р Гроздева Вие сте успешен и реализиран специалист, защо решихте да се насочите към академичните среди?
- Всъщност имам две кариери - едната е академична, сега в края на моята трудова дейност, и една, която е от 30 години като лекар, специалист, практик, което много ме улеснява в моята преподавателска дейност, защото знам какво е необходимо за практиката на нашите студенти рехабилитатори. Наясно съм какво ще им е необходимо, как да се отнасят към пациента, да имат по-голям кръгозор в това, което ще бъде в тяхното бъдеще и което ще им е необходимо като рехабилитатори.
- Д-р Гроздева в какво виждате приносът на Медицинския колеж за Бургас?
- Историята на Медицинския колеж в Бургас е доста дълга. Тя започва от 1950 година, когато започват да се подготвят медицински сестри в Бургас и вече в по-ново време, когато пред 1996 година всъщност започват да се подготвят нови специалности, едната, която е „Рехабилитатор” започва 95-96 година, а другата ни специалност в Медицинския колеж в момента е „Помощник фармацевт”, която започва да подготвя студенти от 2002 година, като по този начин се отговаря на изискванията на региона, а именно голямата нужда от такива помощник фармацевти с разкриването на множество аптеки. Не мога да си представя какво би било състоянието на аптечната мрежа, ако тук не се подготвяха и не беше разкрита такава специалност. Също не бих могла да си представя и развитието на фитнес центровете и спа центровете, които са масово в нашите курорти, без тези кадри, които ние подготвяме. Именно поради тази причината търсенето на тези две специалности в момента е много голямо. Обикновено за 1 място 6-7 човека се състезават, затова и те влизат с висок бал, а и почти всички след това около 85% се реализират с това, което са учили като рехабилитатор или помощник фармацевт. Още като студенти по време на летните ваканции и на следването, те работят именно в тази сфера и много добре се реализират на пазара, а това спомага факта, че 50% е реализируемостта на теория и 50 % на учебна практика, както по време на годината, така и с допълнителен държавен стаж.
- Какъв период от време е необходим на младежите за да се превърнат в професионални рехабилитатори, медицински сестри и компетентни помощник фармацевти?
- Обучението в Медицинския колеж е 3 години, т.е. - 6 семестъра, след които студентите завършват със специалност "професионален бакалавър". От няколко години обучението на медицинските сестри е 4-годишно , защото са в по-висока категория бакалавър и затова те в момента извършват своето обучение към новосъздадения факултет за обществено здраве и здравни грижи.
- Доста голяма част от обучението по специалностите е практика. Можете ли да осигурите на студентите съвременна база?
- 50 % от учебната натовареност е практическа и за фармацевтите тя за извършва към 20 аптеки и аптечни складове в град Бургас и много често ежедневно могат да бъдат видени наши студенти там. Рехабилитаторите провеждат своето практическо обучение в УМБАЛ-Бургас. Голяма част от колегите в болницата защитиха доценти при нас и едновременно преподават теоретичния материал, а след това студентите се упражняват в прилагането му под тяхно ръководство. Нашите студенти провеждат обучение и в дома за медико-социални грижи „Вяра, надежда и любов”, там провеждат своята подготовка като работят с малки деца, с различни патологии. Други места, където наши студенти се обучават са специализираните болници за рехабилитация в Бургаски минерални бани и специализираните болници за рехабилитация в Поморие. Нашите студенти провеждат и практики в Павел Баня, в Хисаря и посещават различни производствени фармацевтични цехове по време на своето обучение.
Поддържаме контакти и с чуждестранни университети по програмата „Еразъм” , идват различни чуждестранни студенти, така и наши студенти имат тази възможност. Нашите студенти участват и в европейския проект за студентски практики, който в момента тече. По този проект те могат да полагат определен брой часове, които им се заплащат в определени аптеки и УМБАЛ, което също допринася допълнително за тяхната подготовка, както и тяхното материално стимулиране.
- По колко студенти приемате на година?
- Студентите всяка година за помощник фармацевт приемаме по 30 студенти, така че в момента имаме 90 студенти помощник фармацевти 1,2 и 3 курс. А рехабилитаторите всяка година приемаме по 20 студенти и в момента имаме за обучение 60 студенти. За следващата учебна година обаче тази бройка ще бъде по-малка, тъй като от Министерство на образованието намалят приема, което не е обосновано. Има голям смисъл от кадрите, които ние подготвяме, защото има голямо търсене от спа центровете, от болниците за рехабилитация, които са 7-8 само в нашия регион.
До този момент за едно място в колежа кандидатстват 6-7 човека. През новата учебна година Фармацевтите от 30 бройки, ще бъдат приети най-вероятно 14 студенти, приемът е на половина намален. При рехабилитаторите също се очаква да бъдат приети 14, вместо 20.
- Какъв хорариум трябва да покрият студентите за да се дипломират?
- По време на своето следване нашите възпитаници изучават около 30 предмета, като те са най-различни. За фармацевтите са в една насока –те имат повече Химия, различни клинични науки. Бъдещите помощник фармацевти изучават и различните органични и неорганични химии, биохимия, биология, анатомия и физиология, както специализирани- фармакология, технологии на лекарствените средства и др. При рехабилитаторите учебният план е средоточен главно върхху изучаването на кинезитерапията, лечебен масаж, физикална терапия и др.
- Колко преподаватели има в Медицинския колеж?
- Предметите като са 30, имаме и асистенти, преподавателите повечето са от Бургас, но има и такива, които идват от Варна и от Стара Загора. Към всяка дисциплина има и асистенти. Около 60 е общият брой на преподавателите за двете специалности-имаме няколко известни професори-проф. Борислав Владимиров преподава по Ортопедия и травматология и Анатомия, проф. Мими Стойчева, доц. Евдокия Сотирова, проф. Христо Бозов, проф. Атанас Щерев от София, доц. Петранка Пипева, проф. Красимир Василев, проф. Стефан Николов, проф. Красимир Василев- все известни медицински светила.
- Община Бургас финансира изграждането на нова сграда за Медицинския колеж. Кога се очаква да тя да бъде завършена?
- Очакваме с нетърпение да се завърши новата база. По-голяма част от нея се спонсорира от общината и се очаква до 1-2 година да можем да предложим съвременна база за обучение.