Бизнесът иска: Учиш държавно, работиш в България!
Правителството незабавно да преосмисли държавната политика по отношение на човешките ресурси, очакват от Асоциацията на индустриалния капита.
Бизнесът иска хората, които получават висше и средно професионално образование в рамките на държавната поръчка, да имат ангажимента да работят в България или за български компании или институции за определен период от време. От АИКБ смятат, че в тази връзка е е необходим нов Закон за професионалното обучение и образование, съобщава Днес.бг
В своя позиция по проблемите на политиката по доходите и човешките ресурси посочват, че за определени необходими за икономиката, но непопулярни специалности, трябва незабавно да се заделят финансови ресурси за отпускане на стипендии за учащите, както за висше, така и за средно професионално образование. Тази стипендия също да е свързана с ангажимент за работа в България или за български компании или институции за определен, по-продължителен период от време.
Тук не става дума за "възстановяване на крепостното право", а за коректни взаимоотношения между потребителите на обществени финансови ресурси (учащите) и обществото като цяло, изтъкват от асоциацията.
Втората посока според тях e радикалната промяна в подхода към легалната имиграция в България на квалифицирани кадри. Според АИКБ е необходимо незабавно да се разшири обхватът на действие на "синята карта" в България и за крайно необходими за индустрията специалности.
Бизнесът настоява да искаме от Брюксел допускането на висококвалифицирани специалисти от страни, които не членуват в ЕС, да остане в компетентността на националните правителства и администрации, както и кадри да бъдат привличани с двустранни правителствени спогодби на първо време със страни с българска диаспора.
Големият проблем е, че България изостава чувствително спрямо средната за ЕС производителност на труда, но ръстът на възнагражденията у нас изпреварва ръста на производителността на труда, смята бизнесът.
Едновременно с това у нас така наречената „компенсация на заетите”, включваща всички възнаграждения, бонуси и други придобивки на работещите, е 41 % от БВП. По този показател, България изпреварва повечето страни от Балканите и от Централна и Източна Европа.
В позицията се посочва, че политиката на невъздържано нарастване на минималната работна заплата води до надценяване на труда на най-ниско квалифицираните работници за сметка на средно квалифицираните и висококвалифицираните такива, затруднява наемането на хора с ниска или неподходяща квалификация и ги изпраща в сивия сектор или на социални помощи.
Данните от европейската практика показват, че в страните от ЕС, където няма регламентирана МРЗ, безработицата е с 40% по ниска, а средно претеглената работна заплата е 1,66 пъти по-висока от същата за групата държави с регламентирана месечна МРЗ, към които страни се отнася и България.
От АИКБ настояват час по-скоро да се отмени административното определяне на минималната работна заплата за страната и да се премине към нейното договаряне между национално представителните организации на социалните партньори.
Според ръководството на АИКБ продължават да са актуални и въпроси, които са многократно дискутирани, като например отмяна на временно въведената през 2010 г. мярка работодателят да плаща за първите 3 дни болнични, отмяна на минималните осигурителни доходи, отмяна на "класовете" за прослужено време и др.
От асоциацията изтъкват, че по статистически данни работната сила в България е намаляла със 73 хиляди души през 2016 спрямо 2015 година. Общият брой на хората извън работната сила вече е 2 856 300 души, а едва 239 000 от тях имат желание да работят.
По данни на МВФ България е сред най-потърпевшите страни от емиграционната вълна от изток на запад в годините на прехода. Към 2012 г. около 16 % от населението на България, Румъния, Хърватия и Албания е емигрирало на Запад, което е довело до намаляване на брутния вътрешен продукт (БВП) със 7 %. Прогнозата е, че към 2020 г. БВП на страната ще намалее с още 4 %.
14
Коментара по темата
14.
asdsde
22.05.2017 16:49:33
eto! ti chakash biznesa da zapochne da raboti po evropeiski sled kato sa im otvorili granicite, a te kvo? vednaga se opitvat da diskriminirat veche evropeiskite grajdani. Ako ne si bqhte kupuvali stari BMWta i Porsheta, a konstantno reInvestirate parite si v primerno: zaplati, zdravni, obucheniq ili koli na rabotnicite, nqmashe da revete sega. Vpregnete si sega kolite da izkarvat obrazovanie.
13.
Kojcho
22.05.2017 09:49:38
Няма такова нещо "учене с парите на държавата", това са наши пари! Ми като се раждаме с "пари на държавата", да си стоим тук ?!
12.
CENSORED
22.05.2017 00:06:05
Za! S 2 РЪЦЕ!
11.
Момчил
21.05.2017 22:12:39
До10:
Какво взимате, само Вие си знаете.
Като знам колко персонал работи, и колко туристи обслужват, паричките си идват. Но тук не става въпрос, само за туризма, а на всякъде.
Човек за да работи, трябва да яде. А с тия трохи, които подхвърляте, няма как да стане.
До вчера казвахте : като не Ви отърва, другият чака на вратата. Е, сега да Ви работи другият!
Какво взимате, само Вие си знаете.
Като знам колко персонал работи, и колко туристи обслужват, паричките си идват. Но тук не става въпрос, само за туризма, а на всякъде.
Човек за да работи, трябва да яде. А с тия трохи, които подхвърляте, няма как да стане.
До вчера казвахте : като не Ви отърва, другият чака на вратата. Е, сега да Ви работи другият!
10.
Ех Момчиле
21.05.2017 21:08:24
Само не разбрах,на кои услуги цените у нас са като европейските?Квартира,хотел,транспорт,ресторант...Нали се сещаш,че ако ти дам 15 лева на час трябва да ги взема от клиента,който ТИ обслужваш! Аз такъв клиент в България не знам да има.
9.
Момчил
21.05.2017 20:42:51
15лв на час, за 8 часа раб.време. Допълнителните часове 22.50!
Щом може цените в магазините,бензиностанцийте и други услуги да са европейски, значи може и цените на труда да са европейски! Ако това стане, България ще стане 16000000.
Хората ще имат стимул .
Така, че каквото извикало, такова се обадило.
Щом може цените в магазините,бензиностанцийте и други услуги да са европейски, значи може и цените на труда да са европейски! Ако това стане, България ще стане 16000000.
Хората ще имат стимул .
Така, че каквото извикало, такова се обадило.
8.
До fdf
21.05.2017 18:29:03
Като си ми толкова отворен,я кажи ти колко пари като заплата би дал на една камериерка?
7.
лицемерие
21.05.2017 18:26:12
Тоест "потребителите на обществени услуги" са длъжници, не на обществото, а на "бизнеса"? Това онзи "бизнес", който настоява, че трябва да плаща 10% данък, ли е? Същият "бизнес", който съществува благодарение на държавни субсидии и привилегии, за него ли става въпрос? "Бизнеса", който функционира и се управлява като феодално владение? Ние му "дължим" нещо? Този "бизнес" и цялото "работодателско" съсловие, начело с Домусчиев, са като герои на Оруел, с малката разликата, че правят живота на действителните хора ужасен.
6.
fdf
21.05.2017 18:16:49
"Бизнесът" да почва да дава нормални заплати , не да се гаври с трудът на хората , че и после се оплакват , че нямало кой да им работи ненаядени свине мръсни
5.
До 3
21.05.2017 18:01:24
Как хората по-света са го направили? Няма да откриваме топлата вода, ама то, ако искаш най-добрите студенти за себе си ще трябва да им плащаш. Ама не може така, те хем искат кадри, хем не искат да плащат. Кажи ми в момента кой е стимулиран да работи в туризма и с какво? Със заплати от 300 до 800 лева ли? Че те бачкаторите по строежите взимат вече 1000+. И никой не може да ме убеди, че един хотелиер със 100-200 или 300 стаи не може да дава повече пари.
4.
бай чеп
21.05.2017 17:57:12
Крайно време е работника да получава брутната си заплата и сам да се осигурява (социално и здравно) на каквато сума той реши.Тогава няма да има сърдити "Ама аз работя за 1000,пък той ме осигурява на минималната!"
3.
До 1
21.05.2017 17:29:02
И си прав и не си едновременно! Не може да учиш и създаваш вишисти с пари на държавата, които след завършване да заминаавт в германия. Или държавата се отегля от университетитемна 95% или ако плаща убочението да осигури и работа и то платена за 5 години на тея вишисти. Точно тук е и ролята на бизнеса - плаща редом с държавата на даден вишист и после симго взима кадъра на работа!
2.
...
21.05.2017 17:22:04
Ахахах,нали на вратата чакаха много? Сега искат фа назначават украинци и молдовци за 200 лева. Накрая и те ще спрат да идват и ще трябва да си вкарват черни от Уганда
1.
1
21.05.2017 16:49:10
Крепостничеството отдавна отмина. Хората отиват да живеят на места с по-добри условия. На бизнесът като му трябват кадри да умее да си ги задържа. То не е за всеки тази работа да се прави на бизнесмен.