Българин е на върха на света по парапланеризъм
Цветан обича да си спомня как през 1998 г. се запалил по парапланеризма. Тогава бил 26-годишен, а скоро ще чества юбилей – 20 години във въздуха.
През това време превръща хобито си в професия. Свързва завинаги и личния си живот с красивия и прецизен спорт. Със съпругата си Риманте Цолова се запознава на европейското първенство в Хърватия през 2009 г. Тогава България печели първите си медали по парапланеризъм. Елена Костова взима европейска титла, а отборно страната ни се класира на трето място.
Сега Риманте и Цветан имат училище за подготовка на кандидат-летци с парапланер в близкото до София село Балша. Радват се, че интересът към този спорт в България расте.
Това е най-евтиният начин за летене. Но обучението преди първия полет е задължително. То е индивидуално за всеки кандидат-летец и като време, и като средства. Струва от 700 до 1000 лв. и продължава колкото е необходимо. Прилична екипировка може да се намери за около 6000 лв., произвежда се във фабриката на друго прочуто въздушно семейство – Ани и Ангел Стаменови от Монтана. Само че те са шампиони в скачането с парашут.
Близо 1000 българи притежават екипировка, но активно летящите – тези, които поне един път в седмицата летят, са не повече от 500. Спортистите, които ходят да се състезават в трите дисциплини на парапланеризма – крос кънтри, акробатично летене и целно кацане, са не повече от 20.
Най-евтино и най-лесно, без да заделя време за обучение и да инвестира в екипировка, всеки може да полети в тандемен полет – струва от 60 до 140 лв. Инструкторът е на съседна сбруя (седалка) в двуместен парапланер. Тези полети се радват на голям интерес напоследък. Често са изненада и заместват подарък. За да осигурят адреналин на неподготвените любители на екстремни изживявания, в своята школа Риманте и Цветан предлагат и тандемни полети.
Голямата тяхна радост е прекрасна дъщеричка с име на богиня – Неринга. Тя е на годинка и осем месеца и вече е талисман на всички състезания по парапланеризъм. Не се отделя от мама и тате, освен когато те са във въздуха. И двамата са състезатели в националните си отбори – Цветан лети за България, а Риманте за Литва.
Семейството трепетно очаква мига, в който малката Неринга сама ще поиска да полети като тях. За дете от семейство на шампиони това не е просто задължително. Неизбежно е.
Риманте е европейски и световен вицешампион. За Цветан 13 май 2017 г. е един от най-вълнуващите дни в живота му. Тогава става световен шампион. През всичките девет кръга на състезанието в Албания Цолов успява да задържи лидерската позиция и логично се класира първи в конкуренция със 147 пилоти от 28 държави.
В тази решителна фаза на финала нашият състезател защитава претендентското си първо място в навярно най-трудните условия – излитане с гръбен вятър и кацане на безветрие. Финалният рунд предоставя на участници и на зрители несравнимата емоция да видят полетите в ред, при който най-добрите пилоти в класирането потеглят най-накрая. Така Цветан лети за титлата последен пред погледите на всички.
Добави Коментар