Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Метростанция стана частна заради фалшиви документи? (ВИДЕО)

Теренът от над 2 декара, в който попада и част от метростанция „Младост 3”, става частна собственост
Ключови думи: скандал, реституция, метростанция, имотна мафия,

Софийската метростанция "Младост 3" стана частна собственост, след като държавата я призна за земеделска нива и допусна реституция на спирката и два декара земя около нея. Разследващият журналист Стоян Георгиев обясни в „Тази сутрин“ по бТВ, че документите са абсолютни ментета, но това не пречи на държавните институции да дадат на някои собственост за 1 млн. лева.
„Всъщност малка част от метростанцията е частна, т.е. само стълбите, ескалаторите и 2 дка. Те са реституирани през 2016 г.  Единствените доказателства, които са приложени, са копия от документи, които са от 90-те години и са на името на човек, който е починал преди 17 години. Оказва се, че е възможно да се създаде собственост на стойност 1 млн. лева и то на метростанция, финансирана от ЕС. Единственото доказателство е клетвена декларация от 1992 г. на покойника Иван Иванов за нива от 2,2 дка в Горубляне. Няма нотариален акт.
Не открихме в нотариата и документ, издаден на същата дата“, заяви Георгиев.
През 1994 г. обаче е издадено решение на поземлената комисия, с което Иванов става собственик.
„От Министерството на земеделието ми отговориха, че не са открити данни за Иван Иванов. Съхраняват се само копия на хартиени документи. Няма държава в цивилизования свят, в която може да се създава собственост и нотариусът, който прави акта, да ползва документи, за които не е правена насрещна проверка, вписани в институция, която да гарантира за тях.
За да се сдобиеш с такива копия от документи, ти е нужен само завършен трети клас и един компютър“, коментира разследващият журналист.
„Синът на Иван Иванов е продал наследството си само за 1000 лева на Димитър Арменов, който веднага си вади от нотариус констативен акт. Той приложил и скица, която е фалшива“, добавя Георгиев.
Заместник-кметът на район "Младост” Биляна Петрова каза пред камерата на бТВ, че когато общината е построила метростанцията, имотът е бил общински.  Сега не би трябвало да се върне, когато вече има реализирано мероприятие - метростанция, но в този случай изобщо няма процедура по чл. 13, коментира тя.
Процедурата е задължителна при връщането на терени в урбанизирана територия, но метростанцията е реституирана като земеделска нива и никой не е питал общината.
"Скицата е абсолютен фалшификат. Сканирали са същия документ, който е използван и за измамата с терена до детската градина в "Младост", която вие вече разкрихте", каза управителят на "Геокад" инж. Златан Златанов.
Решението на поземлената комисия, с което метростанцията става частна, буквално прилича на решенията, с които бяха откраднати 11 декара топ имоти в "Младост", за които бТВ разкри миналата година.
Лицензираният графолог Сашо Атанасов прави експертиза на документите. Той доказва, че при фалшивата реституция на 11-те декара общинска земя в "Младост" и при реституция на метростанцията "Младост 3" е използван един и същ документ "майка".
Констативният нотариален акт, с  фалшива скица и решение на поземлената комисия се съставя от нотариус Стилян Тютюнджиев.  Той твърди, че не е длъжен да провери дали документите са истински.
"Абсурдното и скандалното е, че не може да базата на една  клетвена декларация, без входящ номер, без да има оригинал да се направи собственик на даден имот, без да има оригинал", коментира кметът на район "Младост" Десислава Иванчева.
Бившият земеделски министър Мирослав Найденов през 2009 г. разкри в „Тази сутрин“, че е получил сигнали за злоупотреби по линия на реституцията в земеделската комисия в Панчарево. Затова той уволнил всичките й служители и ги дал на прокуратурата.
„Очевидно има схема. Това не е частен случай. Тази схема е работила през годините назад. Когато стартира процедурата през 1992 г., тя имаше срок до 1997 г. Общият обем на заявленията е три пъти територията на България. И в днешни дни може да се случи схемата – с документи със стара дата, ако човекът се води починал”, обясни Найденов.
Той подчерта, че и да няма оригинали, представените копия имат имена и подписи на длъжностни лица, които могат да носят отговорност. Мирослав Найденов допълни, че ако съдът постанови, че става дума за измама и не е започнало строителство, реституцията се отменя. Ако пък вече има сграда, има механизми, които позволяват на общината или частните собственици да бъдат обезщетени.

1
Коментара по темата
1.
БайХой
16.05.2017 10:50:14
Уникална държава!!!
Бизнесът на телефонните измамници процъфтява!!! Бизнесът на имотната мафия процъфтява!!!
Само държавата не процъфтява, напротив - все по на зле върви...
Затова:
Стоян Георгиев - вътрешен министър!!!
Бероника от НоваTV - зам. вътрешен министър!!!
  Добави Коментар
Свали връхните дрехи Андреа показа отлична кондиция Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус
Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки
Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г.
Трагедия във Франция Във френските Алпи Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко...
Провал за България В старт на биатлона Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци
Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция  МВР със спешна акция, ще задържа вандалите от протеста в София След раняването на 10 полицаи, МВР предприема действия срещу агресията