Най-евтина е сянката на „Нестинарка“, туристите ще се бият за чадъри (ВИДЕО)
Туристи ще могат да си наемат чадър на плаж „Нестинарка“ край Царево само срещу 36 стотинки. Толкова струва и шезлонга.
Тази цена е нереална, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия Димитър Попов от Българската асоциация на туроператорите.
Сред по-скъпите плажове са „Божурец” – Топола, „Ривиера”, „Вая”. Там сянката ще ни струва между 20 и 30 лева. За голяма част от плажовете на юг все още няма избран концесионер и цените на шезлонгите и чадърите по ивиците не са ясни.
Според данните на Министерството на туризма 103 плажа все още са без стопани – за тях рискът да останат без спасители е огромен. Сред тях има и доста посещавани, като плажовете в Бургас, Поморие, Кранево, Балчик и къмпинг „Юг”. Само върху плажовете, отдадени под наем, ще трябва да бъдат издигнати 210 спасителни поста.
Повечето големи плажове на юг още пустеят. Северният плаж в Бургас все още е без стопанин. Заради съдебни дела и процедури едва в края на месеца ще стане ясно ще има ли нов стопанин. Поне дотогава обаче купчини с боклуци, ръждясали чадъри и плевели сред пясъка ще посрещат туристите. Ако обжалванията продължат, сезонът там може и да се провали, не изключват старите стопани на плажа.
Ако наемателят е нов, за подготовката и отварянето на един плаж са нужни 30-40 дни, което означава, че това ще стане в средата на сезона, каза пред камерата на Нова телевизия Николай Иванов. Той е бивш представител на концесионера на плажа Бургас – север.
„Пиковете в цените са в Дюни и в Слънчев бряг. Там цената може да достигне до 15 лева“, заяви Константин Занков от Института за анализи и оценки в туризма.
По-скъпо може да ни излезе сянката, ако предпочетем комфорта на шатра или хамаци – около 120-130 лева. А на някои плажове и тази година се очакват космически цени на сянката, но с конкретна цел – да имат затворен тип плаж и ВИП обслужване.
От Шабла до Резово за сигурността на почиващите трябва да се грижат поне 750 спасители. До момента този сезон в Бургас са обучени 33 спасители. От тях едва 12 – за работа на плажа.
Заплатите се увеличиха, но повечето от спасителите работят без почивка, каза инструкторът по водно спасяване Мария Златкова.
Дори заплатата от 1000-1200 лева не покрива разходите на младите хора. Затова много от тях търсили работа на Запад. Според правилата на всеки 100 метра трябва да има пост, а на 400 метра – спасителна лодка.