Спират лекарствата на онкоболни с наднормено тегло – вярно или не
От няколко дни в различни медии циркулират публикации, че лечението на онкоболните с наднормено тегло вече няма да се покрива от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това предизвика бурно възмущение в социалните мрежи.
Справка на „Флагман” обаче показа, че повод за безпокойство по-скоро няма. Ако някой трябва да се тревожи, това вероятно следва да са някои търговци на лекарства, както и некоректни лечебни заведения, които източват здравната каса.
Всичко тръгва от указание от 5 май, публикувано на сайта на НЗОК. То дава тълкувание, свързано с лекарствени продукти за злокачествени и хематологични заболявания, чието количество за приложение се изчислява на база ръст, тегло и телесна повърхност.
В указанието се посочва, че в случаите, в които отчетеното за календарен месец количество лекарствен продукт на пациент надвишава определеното количество, изчислено на база максимална доза за средностатистически ръст и тегло и средностатистическа телесна повърхност, заплащането на лекарствените продукти за съответния отчетен месец на лечебните заведения ще се извършва след проверка на контролните органи на съответната Регионална здравноосигурителна каса.
Посочени са и средните ръст и тегло за мъжете и жените (съответно - 175 см/81 кг и 163 см/67 кг).
Това породи спекулации, че десетки хиляди онкоболни, които са над нормата, ще бъдат под заплаха да заплащат сами лечението си.
Тревогата, оказа се, не е достигнала до председателя на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова (ГЕРБ). Тя каза пред „Флагман”: „Нямам информация по тези спекулации, признавам, понеже това е пряк ангажимент на изпълнителната власт. Не мога да коментирам, нямам представа за нормативната регулация и защо се спекулира.”
От НЗОК обаче вече има реакция, публикувана на сайта на Касата.
В нея се посочва: „НЗОК ще заплати лечението на всеки онкоболен пациент, независимо от неговия ръст, тегло или телесна маса. В случаите, в които отчетеното от лечебното заведение за календарен месец количество лекарствен продукт средно на пациент надвишава определеното количество, изчислено на база на максимална месечна доза за средностатистически ръст, тегло и телесна повърхност, заплащането на лекарствените продукти ще се извършва след проверка от контролните органи на институцията.”
Засилването на контрола на НЗОК е в полза на пациентите, категорични са от Касата.
„Правилното планиране от страна на лечебните заведения на необходимите лекарствени продукти и ефективното им използване ще намалят средствата на самото лечебно заведение и оттам – и на финансиращата институция.
Напомняме още веднъж, че указанието не касае по никакъв начин качеството на лечение на пациентите, което се извършва по действащите алгоритми, правила и стандарти. Още по-голяма спекулация е, че пациентите с по-високо тегло щели да доплащат лечението си. Не отговаря на истината и твърдението, че НЗОК няма да плати реалното лечение на болниците и то ще остане за тяхна сметка. Всичко ще се плати, но след контрол дали е реално извършено и ефективно планирано”, посочват още от НЗОК.
Оттам са категорични, че казусът не касае пациентите, а финансовите взаимоотношения между НЗОК и договорните партньори. Единствената цел в случая била засилването на контрола с оглед спиране разхищението на скъпите лекарства за парентерално приложение.
„В момента от тях се изхвърлят 25-30%. По мнение на самите болници и фармацевти само с добро планиране този процент може да се намали на 5-7%. В същото време тече дискусия защо НЗОК има преразход на средствата за лекарства. Средствата, спестени от разхищение на лекарствени продукти, ще бъдат вложени в лечението на повече пациенти с по-добър терапевтичен ефект.
Новият вариант на указанието е подписан от Българския лекарски съюз и е следствие на обсъждане в регламентираната работна група. В нея обаче, въпреки поканата, не присъстваха националните консултанти и други лица, които се изявяват в медиите”, посочват от НЗОК.
Справка показва, че под спорното указание действително стоят подписите на управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов и на председателя на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев.
В свой аналитичен материал сайтът „Медиапул” също опровергава „фалшивите аргументи”, като от медията смятат, че насаждането на паника в обществото идва от страна на заинтересовани болници и кръгове, които се възползват от слабостите в системата.
Изданието опровергава и твърденията, че част от онкопациентите може да се третират с лекарства с изтекъл срок на годност. Това е свързано с други указания от НЗОК, целящи оптимизация на използваните флакони.
2
Коментара по темата
2.
Здравна мафия
11.05.2017 20:12:23
Флегман платени писачи! Що пишете платени глупости за Бургасмед и забранявате коментарите?! И Бургасмед и Лайфхоспитал са еднакви боклуци-крадат та се насират да точат здравната каса! Да ги скъсат от проверки институциите! На гърба ни пари правят от нищото! И стига сте ни налагали цензура като триете на хората коментарите!!! Това никъде го няма вашето платени драскачи такива!!!
1.
Аполитичен
11.05.2017 16:01:07
Явно от Бургасмед са ви платили до края на седмицата...