Спомени от соца: Остров Света Анастасия в 10 снимки отпреди 30 години
В България островите се броят на пръсти. Най-известните в Черно море са три – Света Анастасия, Змийският остров и Свети Иван край Созопол. Само първият е обитаем. Сравнително обитаем… Намира се на 6,5 км югоизточно от Бургас, между нос Света Анастасия и нос Атия. Островът е изграден от вулканични скали, висок е 12 метра, площта му е 0,01 кв.км.Още преди 1500 години островът е бил гръцки. На него имало женски манастир „Света Анастасия“, пише socbg.com.
През 1923 година го превръщат в затвор. В историята е документирано едно епично бягство на осъдените с лодки. След Деветоюнския преврат от 1923 година, занемареният островен манастир се превръща в удобно място за изолация на политически опоненти на правителството на Александър Цанков. Така през втората половина на 1923 година на острова са затворени 132 комунисти и земеделци. Трудната поддръжка на островния затвор принуждава правителството да прехвърли затворниците в бургаския полицейски участък, а една част от тях са освободени. След атентата в софийската църква Света Неделя през април 1925 година, островът отново е превърнат в затвор, като само в четири от килиите са затворени 90 арестанта. На 29 юли 43 от тях успяват да избягат с две гребни лодки до нос Чукаля, откъдето се скрили в Странджа планина. Със съветска помощ избягалите успяват през Истанбул да стигнат Одеса. Голяма част от избягалите комунисти, сред тях и секретарят на бургаския окръжен комитет на БКП Теохар Бакърджиев, стават жертва на сталинистките репресии през 30-те години.
После идва социализмът и островът губи функцията си на затвор, плюс името си. Кръщават го по руски тертип. По онова време Болшевик изживява апогея си като туристическа атракция. Всяка година се организират преплувания на четирите километра от брега. Пионерчета от Бургас ходят на екскурзии до островчето, където има организирана музейна сбирка, отразяваща живота и делото на избягалите комунисти. След 1990 г. е изоставен.
Днес островът е на път да изживее своя втори туристически разцвет. На острова вече работят музеят, триизмерната изложба и ресторантчето за оригинални бургаски рецепти за риба и морски дарове. Има възможност за преспиване в хотелски стаи и два апартамента. Билетът в двете посоки е 9 лева, пътешествието дотам е около 30 минути.
3
Коментара по темата
3.
до 2
08.05.2017 17:17:25
Да уважаваш Родината си означава да познаваш и уважаваш историята й! А не да бръщолевиш глупости, внушени от "преходни демократи", докопали се до властта с всички възможни средства и със съмнителни качества! "Белите" държави уважават историята си, имат паметници, които никой не драска, нито руши! Тук явно живеят аборигени, с малко сиво вещество...
2.
aphex
08.05.2017 14:28:00
Флагман, защо не напишете "платена новина" под лицемерната реклама за утрешните празненства срешу "фашизма"? Срещу фашизма ли са или срещу националсоциализма? Разликата между немския и съветския са , че единия е бил националистически, другия -интернационален. Затова и лесно са подписали договора за ненападение и заедно са марширували. Затова униформите на съветските другари са червени-разновидност на кафявия цвят на немските униформи.Затова на порталите на лагерите им има еднакви надписи за хората , труда и радостта. Но, немците са честни и презряха срамното си минало, докато руснаците са лицемери -догматици. Този грозен паметник на окупатори трябва да бъде срина, а вие да имате малко чест и да не приемате пари за подобни подхвърлени ви статийки. Унижавате родината си!
1.
aphex
08.05.2017 11:56:33
Избягали от злият " монархо фашистки" режим за да попаднат в светлия Сталински комунизъм и месомелачката му. И ако това ако не е подигравка... Убити и почитани от комунистите.