Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учени откриха медикамент, който спира развитието на деменция и алцхаймер

Ключови думи:
Учените се надяват, че са открили лекарство, което спира всички невродегенеративни мозъчни заболявания, включително деменция, съобщи Би Би Си.

През 2013 г. екипът на Съвета за медицински изследвания в Обединеното кралство за първи път успя да спре умирането на мозъчни клетки при животни. Това се превърна във водеща новина в целия свят. Използваният медикамент обаче се оказа неподходящ за хора, защото причинява увреждане на органи.

Сега са открити две лекарства, които се очаква да имат същия защитен ефект върху мозъка и вече са били успешно тествани при хора.

„Това е наистина вълнуващо“, каза проф. Джована Малучи от отдела за токсикология на Съвета за медицински изследвания в Лестър.

Тя се надява скоро да започне клинични изпитания с пациенти с деменция и до две – три години да разбере, дали медикаментите действат.

Новият подход е насочен към естествените защитни механизми, които са изградени в мозъчните клетки.

Когато вирусът атакува мозъчна клетка, това води до натрупване на вирусни протеини.
Клетките реагират, като затварят почти цялото производство на протеини, за да спрат разпространението на вируса.

Много невродегенеративни заболявания включват производството на дефектни протеини, които активират същите защити, но с по-тежки последици.

Мозъчните клетки спират производството толкова дълго, че в крайна сметка загиват от „гладна смърт“.

Такъв процес в невроните в мозъка може да предизвика сериозни проблеми с движението, с мозъчната дейност или дори да доведе до смърт, в зависимост от болестта.

В първоначалното изследване учените използвали медикамент, който блокира активирането на защитния механизъм.

Това спряло развитието на т.нар. прионна болест у мишки – за първи път било постигнато спиране на някое невродегенеративно заболяване при животни.

От 2013 г. насам изследователският екип изпробвал над 1000 лекарства върху нематодни червеи, човешки клетки и мишки.

Два медикамента показали, че предотвратяват както форма на деменция, така и прионна болест, като спират смъртта на мозъчните клетки.

По-известният медикамент е тразодон, който вече се приема от пациенти с депресия. Другият, познат като DBM, се изпробва при пациенти с рак.

Професор Малъчи подчертава, че първо трябва да се проведат клинични проучвания за ефектите от двете лекарства. Малко вероятно е те да излекуват напълно поразените пациенти, но биха могли да задържат развитието на болестта.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила