Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Важно: Какво трябва да знаем за изследването при морбили

Предаването на инфекцията става по въздушно капков път, като засегнати са предимно деца от 5 до 7-годишна възраст
Ключови думи: морбили, лаборатории лина, флагман
В последните седмици се наблюдава пик на заболелите от  морбили в страната.
Затова вирусологът на медицинска лаборатория „ЛИНА” дава ценни съвети за това какво е важно да знаем за заболяването и как става изследването за него. То се извършва в „ЛИНА”, която е една от малкото лаборатории в областта, разполагащи със свой вирусолог.

„Морбили е остро инфекциозно заболяване, което е силно заразно.  Предаването на инфекцията става по въздушно-капков път. Тя  започва с попадане на вируса в респираторния тракт или в конюнктивите. Вирусът бързо достига да лимфните възли, където се размножава и настъпва първото му навлизане в кръвта - първа виремия. С повишаване на температурата настъпва вторичната виремична фаза, през която се инфектират вътрешната повърхност на кръвоносните съдове и епителните клетки. В резултат на това се получава обрив на лигавиците (петна на Коплик) и обрив по кожата, първоначално зад ушите, по челото, който се  разпространява по цялото тяло. Днес се смята, че обривът е резултат от реакция на забавена свръхчувствителност”, обяснява д-р Николова.

Диагнозата морбили се поставя при наличие на три симптома: генерализиран макулопапулозен обрив в продължение на 3-4 дни (брустница, дребна шарка), температура над  38,5 градуса и наличие на кашлица, ринит, конюнктивит. По време на обрива се появяват специфични антитела IgM, IgA, IgG, които обуславят имунния  отговор. Първите два изчезват в продължение на около два месеца, а последните остават трайни и пожизнено. След успешно проведена ваксинация  се образуват същите IgG антитела, които са защитни и при среща с вируса не настъпва инфекция или то тя е значително по- лека. След въвеждане на специфичната профилактика на морбили, често се наблюдават нетипични форми на заболяването. 

Д-р Николова обръща внимание, че има много заболявания, които са със сходен обрив- рубеола морбилоза, скарлатина, инфекциозна еритема, адено вируси, коксаки вируси, медикаментозин алергичен обрив и др.

Това налага извършване на лабораторна серологична диагностика за доказване на  специфичните морбилни антитела IgM и IgG по метода ELISA.  Наличието на IgM антитела е показател на прясна инфекция, а в някои случаи и за реинфекция,  когато се установи, че са бързопреходни. Серумните проби се вземат между 5-я и 30-я ден. Доказването на IgG антителата, след 14-тия ден от началото на заболяването е показател за преминаваща инфекция. Същите тестове се използват за доказване на IgG антитела за отчитане на имунният отговор след направена ваксина или реваксина.

От 2004 год. България е включена в Програмата на Световната здравна организация  за елиминация на болестта  в Европа. До стартиране на ваксинацията са настъпвали епидемии през 2-3 години, като са боледували  предимно деца до 5-7 годишна възраст. След въвеждането на специфичната профилактика се стига до удължаване на междуепидемичните периоди, намаляване броя на заболелите, и увеличаване на възрастта им.
Има прелестно младо гадже На Матс Хумелс му върви във футбола и любовта  Семейство от Варна троши традициите: Той я отгледал, а тя решава, че е време да се оженят и прави шоу Причината да участваме в „Един за друг“ е да забогатеем без да работим, признава корабният инженер, който се скъсва от бачкане
Взеха книжката и Мазератито на футболист Неприятни новини за Ругани Ковидът превърна това слабо момче в утра дебелак Антонио от Сандански е един от интересните участници в първия сезон на „Живот на кантар“
Известен руснак страда от тежка болест Олег Меншиков се бори с рак "Бомба" на старта на "Един за друг" Венци от миналия сезон облече сакото на любимата си, те са домакини във Вилата
Свали 82 килограма Мъж показа, че може да отслабне драстично  България и Румъния засилват туристическото сътрудничество Мирослав Боршош проведе работна среща с Бръндуша Предеску
Рокади в правителството Росен Желязков назначи четирима заместник-министри Обезобразиха общинска съветничка Чаровната Ана Стойчева от Благоевград дни наред ходи по мъките 
Направи си вкъщи ам пица без месене Вкусът е като класическа: тестото е готово за 2 минути Конкурс "Созопол е любов" – Сподели любовта си към Созопол Посетете арката с пейката на площада „Хан Крум”