Колко голям е рискът от корупция в бургаския Военен клуб
Ключови думи:
Бургас, военен клуб, Министерство на отбраната, въоръжени сили, Румен Радев, президент, правителство, парламент, Национален военноисторически музей
Военният клуб в Бургас е бил обект на проверка за корупция. Това става ясно от Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България за 2016 г., който бе гласуван от Министерския съвет тази седмица.
Инспекторатът на Министерството на отбраната (МО) е извършил проверка в териториалните звена и обекти на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ в Бургас, Пловдив, Стара Загора и Казанлък.
Това са четири от общо 36-те военни клуба в страната. От доклада не става ясно дали проверките са били планови или по сигнали.
Изходът обаче е положителен – корупционният риск е оценен като „нисък“. Това важи и за още три проверявани структури – Националния военен университет във Велико Търново, както и две военни поделения – в София и Негушево.
Не така стоят нещата обаче с Националния военноисторически музей, където корупционният риск е оценен като „среден“. За ограничаването му е препоръчано да се предприемат конкретни мерки.
Друг интересен момент в доклада е, че служебното правителство, назначено от президента Румен Радев, черно на бяло признава, че Русия незаконно е анексирала Крим. Това е любопитен факт в контекста на спорната позиция на Радев по казуса. Факт е обаче, че откакто встъпи в длъжност, държавният глава не говори публично по въпроса.
Иначе в доклада, приет от правителството, е записано следното: „В рамките на провежданите от НАТО политики, България продължи да развива приятелски и партньорски отношения със страни от Черноморския регион. Страната ни подкрепя независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в международно-признатите ѝ граници, както и политиката на непризнаване на незаконното анексиране на Крим от Русия.
Продължава изпълнението на отговорностите си на водеща страна в Доверителния фонд на НАТО за рехабилитация на пострадали украински военнослужещи. Фондът е вече функциониращ и изпълнява дейности по всички проекти и направления. Пред финализиране е двустранно споразумение между Министерството на отбраната на България и Министерството на социалната политика на Украйна за лечение и рехабилитация на ранени украински военнослужещи в болничната база на Военномедицинска академия.“
По доклада, съгласно закона, ще трябва да се произнесе с решение Народното събрание. Добави Коментар