Александров: България е добро място за живеене, но изчезваме, защото сме обезверени (ВИДЕО)
България е добро място за живеене от гледна точка на климата, на положението си, на принадлежността си към ЕС и хората от страни като Русия, Украйна и Турция виждат страната ни като привлекателна дестинация. В същото време ние се държим така сякаш България е най-лошото място на света и заради това, че българите са обезверени, нацията се топи. Това каза в „Денят започва“ по БНТ социалният антрополог Харалан Александров.
През 2016 България е била с население 7 101 850 души, което е с 52 000 души по-малко в сравнение с 2015 година. Смъртността е намаляла, но показателите на раждаемостта също са по-ниски от миналата година.
Смъртността е намаляла с 2,3%, но остава най-висока в Европейския съюз – 15,1%.
Раждаемостта също е намаляла. 58% от новородените са извънбрачни. Увеличава се и броят на децата, родени от майки, които не са навършили 18 години. Рекордьори по този показател са в Сливен.
Продължава и процесът на застаряване. 20% от хората в България са над 65 години, като критичният праг е много близо.
Ако се запазят текущите демографски тенденции, през 2050 година ще има обезлюдени области. Най-критично е положението във Видин. Това е най-малката област в нашата страна със своите 88 867 души. Намалели са с близо 3% само за година.
„Данните показват, че има поляризация на репродуктивните модели. От една страна наблюдаваме висока раждаемост при малка възраст, което е налице сред малцинствените общности, а от друга – отлагане на раждане на дете сред българите, които са по-добре образовани. Расте броят на майките над 40-годишна възраст“, обясни доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека към БАН. В Европа високо образованите и хората от средната класа вече искат да имат повече от две деца, а ние все още следваме стария модел, добави тя.
„Влязохме в епохата на късната модерност, когато моделът на семейството драматично се променя. Хората избират да раждат по-малко деца и да инвестират в тяхното възпитание и образование. Изключение правят гетата“, каза пък Александров. Тревожното е, че образованите, заможните, които формират средната класа и са гръбнака на обществото, отказват да се възпроизвеждат, подчерта той.
„В България има растеж и се развива добре, но версията, която имаме, е за общество, което е на прага на катастрофа. Вина за това имат медиите, които задълбочават усещането за гибел, за изчезване на българското племе и за неизбежна геополитическа катастрофа. Така правят лоша услуга на и без това разтревожената ни нация“, заяви социалният антрополог. „Много мои студенти избягаха в чужбина и там родиха децата си. Не се схваща България като добро място за сформиране на семейство“, коментира той.
„Държим се доста безпомощно като общество по отношение на собственото си бъдеще. Ако нещо не променим, влизаме в цикъла на себесбъдващо се предсказание. Ние задаваме версия за света и започваме да се държим така сякаш е място, което няма бъдеще, отказваме да живеем като общност, държим се егоистично и започваме да изчезваме. Налага се спешно да сменим дефенициите за това какво означава общество, ако искаме да имаме бъдеще“, изтъкна Александров.
Все повече се очертават като притегателни центрове Бургас, Пловдив и Варна, каза водещият Иво Никодимов.
„Вероятно Северозападна България ще се превърне в обработваема земя, която малка група хора ще обработват с високотехнологични средства. Няма да бъде населена“, обясни Александров. Не се притеснявайте – хората няма да изчезнат от България, но въпросът е какви ще бъдат, добави той.
„В началото на 20 век е имало демографски взрив. Във времената на голям подем се раждат повече деца. Няма никаква причина да не се мобилизираме и да не го направим отново. Въпросът е защо не искаме да се случи това. Причината е, че сме тежко обезверени в нашия капацитет като общност да живеем по сполучлив начин в сполучливо общество. Българите избират да раждат деца, когато напуснат България и се впишат в други общества. Трябва да решим проблема на социално ниво и след това биологичното възпроизводство ще се случи отново“, обясни социалният антрополог. Разрушителността по отношение на доверието в институциите, която е част от хибридната война, която се води на наша територия, е директна атака срещу бъдещето на нацията, каза още той.
3
Коментара по темата
3.
Възмутен теляк
14.04.2017 21:41:12
Последния да спре тока и водата и да заключи вратата, че ако се върне някой наследник да няма да плаща стари дългове.
2.
Да!
14.04.2017 12:41:21
При такова слабо политическо управление и безумно говорене, което води до разделение на нацията, какво да очакваме? Няма работеща икономика, но има безконтролно крадене!
1.
Marinero
13.04.2017 11:22:04
Даа, казаното е абсолютна истина но какво от това. Нито сами ще се стреснат политиците нито икономиката ще вземе сама да се оправи. Ние сме тези които трябва да се погрижим за собствената и тази на децата ни съдба.