Милионерът Лъчезар Цоцорков рови в мините на Зидарово! Там ли е българският Клондайк?
На днешната сесия на ОбС Созопол бе дадена зелена светлина за извършването на сондажите. В района има стара мина, която не е използвана от 20-ина години. Предварителните анализи показват, че има богати находища на медни руди и злато.
Цоцорков даде старт на процедурата още през 2013 година, когато с решение на Министерски съвет му бе разрешено да направи проучванията, но инвестицията се забави необяснимо дълго – вероятно заради други проекти на бизнесмена, който е един от най-големите български индустриалци.
Лъчезар Цоцорков стратегически държеше правата върху мината и може би изчакваше подходящ момент, който сега изглежда е настъпил. Проучванията ще покажат какви ще са параметрите на бъдещата концесия на находището. Очаква се тя да бъде подписана до края на тази година.
Припомняме, че в Зидарово се добиваше злато до края на 90-те години на миналия век, когато южноафриканска компания държеше концесията на мината. Тогава там работеха над 100 души, но те бяха вкупом уволнени, защото фирма „Лоранс Мартин” прецени, че извличаният концентрат бе с ниско съдържание на злато. Те изтъкнаха като мотив, че трябва да се направи нова инвестиция, да се закупи техника, която да извлича суровината с по-голям концентрат. Неофициално се коментираше, че проблемът е друг - южноафриканската компания се е отказала, защото е нямала подписан договор за изкупуването на продукцията.
Зидарово и районът на Странджа от години се сочат за Български Клондайк. Според бургазлията Христо Иванов-Репата – най-известният български златотърсач там има залежи от близо 8 тона.
3
Коментара по темата
3.
Тодоров
10.04.2017 15:50:08
аз доколкото знам приходите от концесията са 50:50 между държава и община така че немалко пари ще влязат в община созопол. да не говорим за косвените ползи. една мина няма начин да не раздвижи местната икономика. асарел са сериозна фирма, дават повече от добри заплати на хората.
2.
Nkunku
08.04.2017 17:13:57
Не е лошо, ако човекът има печалба, да инвестира сериозни пари в региона. Примерно. Навсякъде е така, имам предвид държави от нашия хал като Словения и Хърватия
1.
Дамянов
07.04.2017 15:47:52
Трябва да се въведе законовото задължение, при такива добиви и преработки да има съгласието на 75% от население на най-близкото селище, което обезателно ще страда от това! А как ще постигнат това съгласие - си е тяхна работа! Но парите обира или държавата или общинскят съвет, чиито членове ням да страдат здравословно от това!