Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Първенци сме отзад напред... С най-ниски заплати за почасов труд

У нас се плаща по €4,4 на час, а в ЕС средно по 25,4 евро
Ключови думи: час, заплата, плащане, ЕС, класация, работодател, болнични

Държим последното място в ЕС по ниски заплати за почасов труд, показват данни на Евростат за изминалата година.

€4,4 - толкова е ставката, която ни изпраща на 28 място от 28 държави. За сравнение - средното ниво на заплата за час в ЕС е 25,4 евро. В изчисленията не влизат разходите за труд в селското стопанство и публичната администрация.

Разходите за труд се формират от пари за работни заплати, плюс непреки разходи като социалноосигурителните вноски, които плащат работодателите, болнични и други.

Според Евростат в България процентът на разходите извън заплатата е точно 15,8, което означава, че по груби сметки за един час работа средно в страната се плаща надница от 3,7 евро, или малко над 7 лева.

Компания на дъното на статистиката по разходи за труд ни прави Румъния с 5,5 евро на час, в Литва и Латвия сумата е малко над 7 евро, а в Унгария – 8,3 евро.

По този показател най-добре е Дания, където час труд струва близо 10 пъти повече от България – 42 еврo, отбелязва "Труд".

От Евростат уточняват, че анализът обхваща предприятия с 10 или повече служители. В индустрията средните разходи за почасов труд в рамките на ЕС са 26,6 евро за час, а за държавите от еврозоната – средно 32,6 евро на час. В сектора на услугите разходите са по-ниски, съответно 25,8 евро за общността и 28,7 евро за страните, въвели еврото като валута.

В България почасовото заплащане се урежда нормативно с постановление на Министерския съвет, което определя успоредно съществуване на минимална работна заплата (МРЗ) и минимална почасова ставка. По тази формула от 1 януари 2017 г. трудът у нас не може да бъде по-ниско платен от 2,77 лева на час, а минималната заплата нарасна до 460 лева. Въпреки това и по този показател България остава на последно място в ЕС.

Според данни на Евростат към 1 януари МРЗ у нас е била 235 евро, а в Румъния, която и тук ни прави компания на дъното, индикаторът е 275 евро. На първо място в тази класация е Люксембург, където заплатите не могат да бъдат под 1999 евро. Общо в 22 от 28-те членки на ЕС има въведена минимална месечна заплата на национално равнище. Изключение правят Дания, Италия, Кипър, Австрия, Финландия и Швеция.
2
Коментара по темата
2.
?????
11.04.2017 08:21:39
Ами не са взети предвид най-големите разходи - "в селското стопанство и държавната администрация". Точно тези разходи са най-големи, така че тази статистика е невярна. Защо не се отчита колко чиновници имаме, с какви заплати, осигуровки, надбавки и др.под., които плащаме с данъците си? Тази статистика НЕ струва.
1.
$
07.04.2017 16:01:45
Егати и експлоатацията, егати и робовладелците, но поне са случили на овце!
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд