Първенци сме отзад напред... С най-ниски заплати за почасов труд
Държим последното място в ЕС по ниски заплати за почасов труд, показват данни на Евростат за изминалата година.
€4,4 - толкова е ставката, която ни изпраща на 28 място от 28 държави. За сравнение - средното ниво на заплата за час в ЕС е 25,4 евро. В изчисленията не влизат разходите за труд в селското стопанство и публичната администрация.
Разходите за труд се формират от пари за работни заплати, плюс непреки разходи като социалноосигурителните вноски, които плащат работодателите, болнични и други.
Според Евростат в България процентът на разходите извън заплатата е точно 15,8, което означава, че по груби сметки за един час работа средно в страната се плаща надница от 3,7 евро, или малко над 7 лева.
Компания на дъното на статистиката по разходи за труд ни прави Румъния с 5,5 евро на час, в Литва и Латвия сумата е малко над 7 евро, а в Унгария – 8,3 евро.
По този показател най-добре е Дания, където час труд струва близо 10 пъти повече от България – 42 еврo, отбелязва "Труд".
От Евростат уточняват, че анализът обхваща предприятия с 10 или повече служители. В индустрията средните разходи за почасов труд в рамките на ЕС са 26,6 евро за час, а за държавите от еврозоната – средно 32,6 евро на час. В сектора на услугите разходите са по-ниски, съответно 25,8 евро за общността и 28,7 евро за страните, въвели еврото като валута.
В България почасовото заплащане се урежда нормативно с постановление на Министерския съвет, което определя успоредно съществуване на минимална работна заплата (МРЗ) и минимална почасова ставка. По тази формула от 1 януари 2017 г. трудът у нас не може да бъде по-ниско платен от 2,77 лева на час, а минималната заплата нарасна до 460 лева. Въпреки това и по този показател България остава на последно място в ЕС.
Според данни на Евростат към 1 януари МРЗ у нас е била 235 евро, а в Румъния, която и тук ни прави компания на дъното, индикаторът е 275 евро. На първо място в тази класация е Люксембург, където заплатите не могат да бъдат под 1999 евро. Общо в 22 от 28-те членки на ЕС има въведена минимална месечна заплата на национално равнище. Изключение правят Дания, Италия, Кипър, Австрия, Финландия и Швеция.
2
Коментара по темата
2.
?????
11.04.2017 08:21:39
Ами не са взети предвид най-големите разходи - "в селското стопанство и държавната администрация". Точно тези разходи са най-големи, така че тази статистика е невярна. Защо не се отчита колко чиновници имаме, с какви заплати, осигуровки, надбавки и др.под., които плащаме с данъците си? Тази статистика НЕ струва.
1.
$
07.04.2017 16:01:45
Егати и експлоатацията, егати и робовладелците, но поне са случили на овце!