Столичният общински съвет отхвърли референдума за забрана на строителството в „Младост“
Искането за референдум от инициативен комитет „За зелен Младост“ бе отхвърлено с 39 гласа. 10 общински съветници бяха против, а трима се въздържаха. Според мнозинството общински съветници въпросите предложени на рефарендума са незаконосъобразни. С това становище излязоха миналата седмица и 6 комисии към местния парламент.
Във въпросите от референдума се иска промяна на устройствените планове в „Младост“ и налагане на мораториум върху строителството в района.
На заседанието на СОС се отхвърлиха предложения, свързани с това вторият въпрос от допитването, касаещ мораториума, да отпадне и то да се проведе само с първия. Не се прие и предложение за редакция на първия въпрос от референдума, в който „общ устройствен план“ да отпадне като текст. Отхвърли се и двата въпроса да се гласуват поотделно от общинските съветници. Не бе прието и предложението и за поправка на първия въпрос, така че той да касае промяна на общия устройствен план само в частта му за „Младост“.
Силвия Христова, председател на общинската комисия по устройство на територията обясни защо въпросите са приети като незаконосъобразни. „Всички се обединихме около това, че втория въпрос от референдума е изцяло неконституционосъобразен, за първия въпрос решихме,че е незаконосъобразен“, обясни Христова. По думите й не може да се извършва редакция на формулировката на първия въпрос, защото не трябва да се променя смисълът му.
„Съществуват механизми, по които съвсем отговорно да бъдат решени въпросите на гражданите в „Младост“ заедно с районния кмет, който трябва да дефинира проблемните терени да вземем решение по конкретни проблеми“, обясни Христова.
Междувременно кметът на район „Младост“ Десислава Иванчева заяви, че ще обжалва в съда решението на Общинския съвет да отхвърли референдума. Тя се изказа и относно влошаването на качеството на въздуха в столицата, което според нея би било причина 1451 души в квартала да умрат до края на годината. Общинският съветник Симеон Славчев пък предложи общинския съвет да инициира референдум, който да зададе модела за подобни допитвания. Евентуалните теми от бъдещия референдум ще бъдат обсъдени до края на годината.
„С гражданите на „Младост“ имам обща цел – между блокове и детските площадки да не строи и това трябва да стане по законов начин“, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова. „Разчитам на кмета Десислава Иванчева да стартираме разговорите с конкретни инвеститори и собственици“, обясни Йорданка Фандъкова и допълни, че няма информация за водене на преговори и постигане на споразумения. „Възложила съм на главния архитект да възстанови разговорите със собствениците“, поясни Йорданка Фандъкова. „Не стана достатъчно ясно, че всъщност решение за промяна в общия устройствен план има и то е на Столичния общински съвет“, коментира тя и уточни, че по този повод е формирана групата за визия на София.
За референдума бе внесена подписка с около 14 000 подписа. Проверка на ГРАО обаче установи, че от тях едва към 8800 са редовни.
Стана ясно, че евентуален мораториум върху строителството в „Младост“ би довел до съдебни искове към столичната община за над 200 млн. лева.
2
Коментара по темата
2.
Нафарфорий
07.04.2017 06:57:58
Единствено съда може да каже кое е законосъобразно и кое не.
1.
Макавеев
06.04.2017 18:58:37
От всички институции ОБЩИНИТЕ в най-голяма степен трябва да се съобразяват с решението на жителите си! Да, ама не! Далаверата е най-важното! В "Красна поляна" жителите искат да се сринат виетнамските общежития, но общината тихичко бави!!!