Кошмарна прогноза за България: Масови фалити и замразени заплати след бруталното поскъпване на енергията
"В момента времето е много мътно и КЕВР биха могли да вземат това последно за техния мандат решение, без да носят каквато и да е отговорност", коментира тя. Според нея все още не може да се каже процентно как би се отразило това поскъпване на индустриите, но при всички случаи такъв тип увеличение се отразява пагубно върху целия бизнес. "В случая една държавна комисия, която би трябвало да регулира тежестта на искания на увеличения на цените на петрола, газа и на енергията, приема с лекота едно предложение за драстично покачване цена на синьо гориво.
Истината е, че цената на синьото гориво е в неразривна връзка с цената на електрическата енергия и такса "Задължения към обществото", както и с цената на петрола на колонките на бензиностанции. Тоест, след първото ще последва второ и трето. С което джобът на българина драстично ще се изпразни. Това е така, защото всичко, което се случва на бизнеса, в крайна сметка го плаща потребителят. И в случая, вместо да формираме цена пазарно, на принципа на търсене и предлагане, както се развива свободният пазар на стоки и услуги, държавната комисия ще покачи цените на всички храни, стоки и услуги, произвеждани в България. С което ще ги направи по-неконкурентоспособни", каза Марияна Кукушева.
Резултатът ще бъде фалит или преминаване в сивия сектор. Кукушева обясни, че колкото повече се увеличава сивият сектор в икономиката, толкова по-тежко става положението на изрядните данъкоплатци. Защото всяка невнесена в бюджета такса се покрива отново от крайните лоялни към държавата си потребители.
"Продължаваме да смятаме, че това е абсурдно увеличение, исторически не съществува такова искане досега. Още повече, искането е отправено от държавния монополист, който в случая е под уютен пристан на много партийни деятели, лидери или на лица, приближени към една или друга власт. Тяхната конкурентоспособност, със сигурност, не е висока и лесно разпределят пари под форма на заплати и бонуси, с което се увеличават задълженията на монополиста. И защо да не се увеличават тези задължения на монополиста, след като винаги има кой да ги плати - всички ние, бизнесът и потребителите.
Тази практика на узаконяване на предложения, които граничат с кражба от джобовете на потребителите, трябва да бъде преустановена от КЕВР. КЕВР отдавна не работи по методиката, която самата тя е утвърдила. Тя не прави официални допитвания до нас - браншовите организации на бизнеса, тя просто приема едни предложения и ги прави общовалидни за всички", коментира Марияна Кукушева.
Според нея има и друг проблем - колкото по-високи стават цените на газа и парното, толкова повече се увеличават дълговете на топлофикациите. Хората знаят, че когато разходите на бизнеса растат, той няма как да увеличава заплатите, коментира още Марияна Кукушева.
7
Коментара по темата
7.
Ганьо
31.03.2017 18:53:34
бАЕ ВИ Ганя е рахат.В парламента е с единия крак.Тъпи български избиратели лош матриял как да гласуват по съвест и идеи.
6.
мрънкалници
30.03.2017 13:00:41
мрън мрън само и сам ода вдигнат цените. Колко от фурните в тая държава са на газ БЕ? Няколко в големи градове. Останалите хиляди как продават на скъпия ток и не са фалирали а ??? Само интриги и платени статии за да вдигнат цените.
5.
Tux
30.03.2017 10:51:20
Mazniq mango ot KTB preeba darjavata i zamina za 6veizariq
4.
бай Васил
30.03.2017 10:26:35
Еми няма да печелят по 7 лв от изработен човеко час , а по 5 лв и нещата пак ще вървят, ама алчните чорбаджии нещат да им пада печалбата.
3.
567
30.03.2017 10:23:05
DKEVR ko kontrolira sigurno potoka ot bejanci iujen potok
2.
me
30.03.2017 10:08:23
Добре бе, когато намалиха цената на газа с 40-50% преди година две, нито намалиха ценито, нито нищо. Сега като скача, опищяха орталъка. БГ "бизнесмени"!!!
1.
sando
30.03.2017 09:06:44
a kade e mare6ki sega da prebori poskapvaneto ili minaha izborite i entosiazma mu se izpari