Закриват богословската катедра в Шуменския университет, оставят ислямското училище и турската филология
"В понеделник, 13 март, ме повикаха от Деканското ръководство и очевидно под натиск от ректора ултимативно ми поставиха въпроса да свикам катедрен съвет и да обявим конкурс за доцент за свещ. Теодор Стойчев, като изрично споменаха името му. Конкурс се обявява по принцип без да се има предварително предвид някого и се назначава един от кандидатите, който е спечелил, при равнопоставено участие в конкурса. Отговорих, че няма да има кворум, защото отсъства проф. Ваташки и че няма да сторя нещо, което е против Правилника. За мое учудване напук на всякакъв академизъм те настояваха без въпросния професор да проведем катедрен съвет. Предложих им да се свика катедрен съвет на следващия ден, вторник, за има възможност да присъства проф. Ваташки. След моя отказ ме уведомиха, че влиза в сила другият вариант, очевидно съгласуван с ректора. Казаха, че катедрата ни е нелегитимна, нямам право да свиквам катедрени съвети и че не съм вече ръководител. Формално се оказа, че заради отец Теодор всъщност се закрива катедрата, защото не се подчиних на диктата и отказах да свикам катедрен съвет без кворум, за да обявим изисквания от тях конкурс", каза пред ПИК шефът на катедрата доц. Стефан Стефанов. Той сондирал мнението относно обявяването на конкурс по Библеистика без допълнение в скоби Нов завет, както е залегнало в изискванията и препоръките на акредационната комисия, но те категорично отказали, защото били наясно, че при появата на други кандидати за тази позиция, отец Теодор може и да не спечели конкурса, според доц. Стефанов.
Катедрата по теология е присъединена към катедрата по история и археология. "Налице са индикации в полза на добре обмислен ход, защото след като се влеем в друга катедра (в случая в катедрата по История и Археология), няма да има проблем да се гласува за какъвто и да е конкурс", категоричен е доц. Стефанов. Според него имало слух, че тя ще бъде прехвърлена във Варна и там ще се осъществява изнесено обучение с доминиращ преподавателски състав от софийския богословски факултет.
"Странна и нелогична изглежда постъпката на ректора за закриване на катедрата ни, която винаги досега е реализирала приема на студенти в първи курс и е несъмнено успешна катедра. Резонен въпрос е кой печели от всичко това? Очевидно не всичко е известно по отношение на мотивите и бъдещия замисъл. Недоуменията се мултиплицират като се има предвид и наличието на катедра "Турска филология" в Шуменския университет, както и добре уредено и действащо средно мюсулманско училище в Шумен, щедро финансирано от съседна Турция. Защо да не съществува и катедра "Теология" предвид особеностите на нашия смесен в етническо и религиозно отношение регион", алармира доц. Стефан Стефанов. Добави Коментар